Mieszkanie w kamienicy z lat 50-tych na warszawskiej Pradze.

Mieszkanie w kamienicy z lat 50-tych zaprojektowali Agata Gryszkiewicz i Mateusz Góra z pracowni Tamaga studio. Jeszcze przed wprowadzeniem zmian projektowych, ten 2-pokojowy lokal skrywał duży potencjał: podwyższony strop, dwustronna ekspozycja, okna z widokiem na praski kasztanowiec i duży balkon, otwarty na zielony, wewnętrzny dziedziniec. 

Problemem i wyzwaniem wnętrza był rozdrobniony plan, który dzielił je na małe pokoje z niewielką ilością światła dziennego. Na szczęście system konstrukcyjny mieszkania umożliwił zmianę zastanego układu, uwalniając jego potencjał.

Usunięcie ścianek, pawlaczy i innych zbędnych przegród, pomiędzy kuchnią, a jedną z sypialni utworzyło przestronną, słoneczną przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym.Kolejną kluczową decyzją projektową było ukrycie centralnie położonej łazienki, poprzez zabudowanie jej meblościanką, która zmienia swoją funkcję w zależności od przestrzeni, której towarzyszy. W salonie jest to biblioteka i ściana multimedialna, w holu ukryte drzwi do łazienki oraz podręczny schowek, natomiast w sypialni przestronna garderoba.


Pastelowy kubik meblościanki komponuje się z szaro- drewnianym aneksem kuchennym, który został zbudowany z fińskiej sklejki laminowanej. Kuchnia ma układ horyzontalny, ograniczony do dolnej zabudowy, aby podkreślić charakter aneksu jako swego rodzaju “kuchennej komody” w salonie. Pomimo ograniczenia szafek w strefie kuchni, miejsca na przechowywanie tutaj nie brakuje, dzięki głębokiej zabudowie pod parapetowej, która tworzy nie tylko obudowę grzejników, ale także pojemną przestrzeń do magazynowania. Jedyna wysoka zabudowa aneksu wydziela przestrzeń holu w salonie i dodatkowo służy jako wejściowa garderoba. 

We wnętrzu dominuje biel, pastelowe kolory oraz elementy drewniane. Całość dopełnia dębowa podłoga, grafitowe elementy oraz sztuka, w postaci abstrakcyjnych obrazów olejnych Wojciecha Góry i ręcznie formowanej ceramiki.

Projekt: Tamaga studio / Mateusz Góra Agata Gryszkiewicz / https://www.instagram.com/tamagastudio/
Zdjęcia: Kąty proste / https://www.instagram.com/katy_proste_fotografia/
Obrazy: Wojciech Góra / https://www.instagram.com/_wojciech_gora_/

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Architektura w Polsce | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://tamagastudio.pl/