To jedno z najlepszych wnętrz w Polsce. Mieszkanie w Krakowie projektu EKLEKT ATELIER

Jego projekt powstał w pracowni Eklekt Atelier. Ponadczasowy wystrój mieszkania zdobył niedawno uznanie członków jury w konkursie „WNĘTRZE = DESIGN as/of/in FUNCTION” organizowanym w ramach VII Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszkanie zdobyło nagrodę Grand Prix w kategorii Wnętrze Prywatne.

Projektując mieszkanie architekt chciał stworzyć przestrzeń bez „kantów”. Wnętrze miało wyróżniać się oryginalnością, lekkością oraz delikatną paletą barw, która będzie kojąca dla oczu. Początkową inspiracją był kształt budynku i mieszkania, a także pragnienie klienta, by stworzyć coś ponadczasowego.

Powierzchnia mieszkania wynosi 66 m kw. Przestrzeń podzielona została na dwie wyraźne strefy – salon z kuchnią i jadalnią oraz sypialnię z aneksem łazienkowym. Aby uzyskać ten podział, projektanci postanowili zmienić pierwotny układ funkcjonalny. Wewnątrz zastosowano materiały o podwyższonej jakości, dzięki czemu pozwolą na utrzymanie estetycznego standardu przez długi czas. W ten sposób powstało wymarzone mieszkanie, z którego właściciele korzystają odwiedzając Kraków. Jego nietypowy układ najlepiej widać na rzucie, który publikujemy w galerii pod artykułem.

Lokal znajduje się w nowym apartamentowcu, którego zewnętrzne ściany biegną po dużej średnicy elipsy. Ten kształt architekt Przemysław Cepielik postanowił powtórzyć wewnątrz, wypełniając pomieszczenia gładkimi, miękkimi liniami i obłymi kształtami. Powstała minimalistyczna przestrzeń, wyróżniająca się ciepłymi, delikatnymi kolorami i subtelnym oświetleniem. W założeniu architekta, światło miało być istotnym elementem tego projektu. Odpowiednie lampy pozwolą błyskawicznie zmienić nastrój i uzyskać pożądany klimat.

W całej realizacji warto zwrócić uwagę na detale. Ciekawostką jest brak typowych drzwi. Nieszablonowe potraktowanie przejść pomiędzy strefami wzbudza zainteresowanie i zachęca do eksploracji całej powierzchni. Taki zabieg sprawił, że przebywając wewnątrz można odczuć spokój i oddać się panującej tu harmonii. Wystrój wnętrza dowodzi dążeniu do naturalnej równowagi, spokoju i stabilności, podkreśla siłę prostoty i kładzie nacisk na komfort użytkowników. Tak świadome podejście do projektowania ma ogromne znaczenie – architekt stworzył przestrzeń, która podobać ma się przede wszystkim właścicielowi.

Uzyskany ciepły klimat, poprzez wykorzystane materiały, kolory i przede wszystkim sposób zaprojektowania oświetlenia, pozwala poczuć spokój, ulgę i odprężenie – mówi architekt Przemysław Cepielik.


Nietypowy układ wnętrza wymagał nietypowych rozwiązań. Aby w pełni wykorzystać powierzchnię lokalu zamiast tradycyjnych, kanciastych mebli w mieszkaniu znalazło się wiele zaokrąglonych i o opływowych kształtach. W części kuchennej gięte słupy wykonane zostały z mdf. W ten sposób zamaskowano elementy statyczne budynku i piony wentylacyjne. Specjalne systemy jezdne pozwoliły ukryć sprzęt AGD od stałej zabudowy.

Aby oddzielić strefę nocną od dziennej zbudowano system mebli i szaf obustronnych, które na pozór wyglądają jak okładzina pełnej ściany. Szafy te skrywają system jezdny drzwi szklanych, który powiela się również w wejściu z sypialni do łazienki. Takie drzwi pozwalają oszczędzić sporo miejsca i po prostu dobrze wyglądają. Dodatkowym elementem, który optycznie odcina strefy są zasłony na ukrytych karniszach. Tkaniny wprowadzają do wnętrza poczucie miękkości.

Wszystkie meble, za wyjątkiem fotela zostały wykonane na zamówienie specjalnie dla tego wnętrza.

Projekt: pracownia Eklekt Atelier – Ewelina Słomska, Przemysław Cepielik, Grzegorz Bukowski

źródło: EKLEKT ATELIER

Czytaj też: Kraków | Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Artykuł powstał we współpracy z pracownią EKLEKT ATELIER.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły