Mieszkanie w krakowskiej kamienicy z XIV wieku od Sylwii Dudek.

Mieszkanie w krakowskiej kamienicy z XIV wieku znajduje się w ścisłym centrum Krakowa przy ulicy Sławkowskiej. Kamienica przeszła generalny remont w 1966 roku. Właśnie ze względu na przeprowadzony 50 lat temu remont, w mieszkaniu nie było już żadnych zdobionych elementów, sztukaterii, skrzypiącej podłogi, czy pieców kaflowych. W zasadzie po za wysokością pomieszczeń wynoszącą aż 3,6m mieszkanie kompletnie straciło swój urok i charakter. Architekta Sylwia Dudek wraz z inwestorem postanowili odzyskać dawny blask kamienicznych wnętrz. 
Głównym celem było nadanie klasycznego tła w jasnym kolorze, który będzie stanowił bazę dla elementów dekoracyjnych umieszczonych na suficie i na niemal wszystkich ścianach. Ważne było równie dodanie jednolitej, drewnianej podłogi ułożonej w klasyczną jodełkę francuską, a następnie wypełnienie wnętrza prostymi, nowoczesnymi i dobrymi jakościowo meblami od topowych włoskich marek, które będą ze sobą współgrały nie przytłaczając całej powierzchni.

“Kamienice to mój ulubiony typ budynków jeżeli chodzi o aranżowanie wnętrz. Posiadają kontekst i charakteryzują się charakterystycznymi elementami takimi jak duża wysokość pomieszczeń, dekoracje przy sufitach, podłoga ułożona w jodełkę, grube mury, piece kaflowe. Jednak mimo tych urokliwych elementów mają też sporo minusów co powoduje mniejsze zainteresowanie tym typem budynków takich jak – brak windy, garażu, często mieszkania mają też nie funkcjonalny układ, który zdarza się że ciężko jest zaadoptować do dzisiejszych potrzeb.Wydaje mi się że w tym apartamencie udało się to uzyskać, pomimo dużej skali (przestrzeni) i mebli dużych gabarytów udało się je wkomponować w taki sposób aby nie zdominowały tego wnętrza, idealnie je wypełniły pozostawiając wygodną przestrzeń do funkcjonowania.” – mówi w rozmowie z nami architektka Sylwia Dudek


Na tle białych ścian dobrze wyeksponowany został ciemno brązowy regał na książki, a także granatowe fotele, krzesła przy stole jadalnianym w koniakowym kolorze i szafa przy wejściu. Centralnym punktem pokoju dziennego jest portal kominka, który został wykonany z granitu na zamówienie. Wszystkie elementy w tym projekcie zostały zaprojektowane indywidualnie łącznie ze stolarką wewnętrzną. Łazienka została w całości pokryta marmurem Calacatta.
Istotną zmianą w układzie mieszkania było wydzielenie dwóch sypialni z jednej wąskiej, których przegrodę stanowi wykonane na zamówienie przeszklenie z ornamentowym, matowym szkłem przez które wpada dodatkowe światło do sypialni ale które także rozmazuje obraz dzięki czemu pozostawia intymność. Układ mieszkania jest bardzo funkcjonalny i odpowiada na wszystkie potrzeby klienta, myślę że to także ma swój ogromny wpływ na to że większość osób czuje się tutaj bardzo dobrze. Mieszkanie ma łącznie 88 metrów kwadratowych i  znajduje się przy ul. Sławkowskiej w Krakowie.
O architektach:
PolyArch – krakowska pracownia architektoniczna założona i prowadzona przez architektkę Sylwię Dudek,
absolwentkę Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Sylwia od 8 lat zajmuje się projektowaniem wnętrz. “Największą przyjemność sprawia mi projektowanie przestrzeni w kamienicach ze względu na wyjątkowe walory tego typu budynków oraz możliwość nawiązania się do klasycznych elementów.
Źródło: materiały praswoe / Mieszkanie w krakowskiej kamienicy /  www.polyarch.pl
Zdjęcia: Maciej Jeżyk https://oni.com.pl/