Mieszkanie w modernistycznej kamienicy w Warszawie. Aleksandra Hyz zmieniła jego wygląd

Mieszkanie znajduje się na granicy Śródmieścia i Starego Mokotowa w Warszawie. To licząca 115 m kw. przestrzeń w przedwojennej kamienicy utrzymanej w modernistycznym stylu. Jego wnętrze zaprojektowała Aleksandra Hyz, prowadząca autorską pracownię Hyz Projektuje.

Wnętrze powstało dla rodziny z dwójką nastoletnich dzieci. Mieszkańcy do swojej dyspozycji mają salon z kuchnią, trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Jedna dla rodziców, a druga dla dzieci. W centralnej części lokalu jest długi korytarz, który oddziela strefę dzienną od prywatnej. Sypialnia rodziców znalazła się obok salonu. Wyróżniają ją ozdobne drzwi wykonane na zamówienie. Drzwi nie tylko dzielą dwie przestrzenie, ale też dekorują ją, stając się wyjątkowym tłem salonu.

Jednak nim udało się osiągnąć finalny efekt konieczna była dokładna analiza układu wnętrza. Przestrzeń sprawiała wrażenie zamkniętej, w mieszkaniu były liczne zakamarki. Każdy pokój miał dostęp do mniejszych pomieszczeń typu garderoby. Z jednej strony był to atut bo można w nich było ukryć mnóstwo przedmiotów, ale z drugiej strony te małe pomieszczenia zabierały powierzchnię większym.

Właściciele mieszkania byli otwarci na propozycje architektki. Ostateczny projekt powstał po kilku spotkaniach. Po przebudowie otwarto widok na długi korytarz. Zamiast kilku małych pomieszczeń gospodarczych właściciele zyskali ogromną szafę, która ciągnie się przez długość korytarza. Na jego końcu znalazły się stare, oryginalne drzwi dwuskrzydłowe, które prowadzą do łazienki. Dzięki tej zmianie zachodnie słońce wpada do salonu, a rano delikatnie budzi domowników w ich sypialniach.

Mieszkanie jest eklektyczne, nie ma wyznaczonego konkretnego stylu. Taka była idea, aby gospodarze czuli się tutaj swobodnie – mówi Aleksandra Hyz.

Salon wypełniono fotelami, które można przemieszczać, zestawiać razem i tworzyć miejsca do siedzenia adekwatne do danej potrzeby. Wiele mebli, które widać na zdjęciach należą do mieszkańców od dawna. Część z nich odnowiono. Sofy zyskały nowe obicia, wyspa w części kuchennej to dawne biurko właścicieli, które przebudowano. Teraz to wygodne miejsce do przygotowywania posiłków. Kuchnię wyróżniają też szafki wiszące o lekko pistacjowym kolorze z zaoblonymi krawędziami. Warto też zwrócić uwagę na detale – na ścianach wiszą obrazy Filipa Kalkowskiego, zdjęcia przedwojennej Warszawy i rodzinne pamiątki.


Na uwagę zasługuje łazienka właścicieli. Na podłodze ułożono marmur w nieregularne prostokąty. Pod umywalką znalazła się lekka szafka z blatami z zielonego marmuru. Miejsce do przechowywania kosmetyków znalazło się za okrągłym lustrem nad umywalką. Ten zabieg sprawił, że łatwo tu utrzymać porządek. Druga łazienka to zupełnie inna historia. Wyróżniają ją mocne, energetyczne kolory, które nawiązują do designu lat 80. Odważnie i pięknie!

Czytaj też: Mieszkanie | Kamienica | Modernizm | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

fot. Migdał  Studio, źródło: Hyz projektuje (hyzprojektuje.pl)