Mieszkanie w Poznaniu z widokiem na centrum. Architekt zadbał o każdy detal

Mieszkanie znajduje się w budynku na Wildzie w Poznaniu. Jego wnętrze zaprojektował architekt Jan Sekuła, który prowadzi pracownię ZARYSY.

Wnętrze tego poznańskiego penthousu jest skrzyżowaniem modernizmu połowy XX wieku i japońskiej filozofii Shibumi. Koko jak i Kanso to dwie z zasad Shibumi, które są tutaj wyjątkowo widoczne. Detale zostały zaczerpnięte wprost z amerykańskich domostw lat 50. za sprawą płynnych kształtów i linii połączone zostały z minimalizmem dalekiego wschodu. Zgodnie z Shibumi wnętrze jest proste i w pierwszej chwili wydaje się ascetyczne, jednak po dłuższym przyjrzeniu pełne jest faktur i detali, dzięki czemu nie powszednieje. Jest jednocześnie harmonijne i stonowane, lecz nie pozbawione emocji i szczegółów.

Koko – surowość, dojrzałość. Jest to piękno przemijania, czas którego odbicie buduje zupełnie nową jakość obiektu. We wnętrzu przejawia się jako faktury – spalonego drewna w formie kafli na podłogach, starej cegły ułożonej w unikatowy sposób na ścianie, w elementach wykonanych z olejowanego surowego dębu czy w charakterystycznym podpalanym drewnie Shou Sugi Ban w formie listew. Połączenie kontrastujących faktur, starego i nowego buduje niesamowity charakter – opisuje architekt.

Z kolei Kanso to powściągliwość i wykluczenie, pozbycie się tego, co nie jest już potrzebne. To też czystość, która daje poczucie skupienia i jasności, ale też pozwala poznać charakter projektanta. Powstał perfekcyjny balans pomiędzy skłonnością do wypełniania wnętrz obiektami a minimalizmem.


Koko Kanso zbudowane jest poprzez tworzenie scen, neutralnych i w szerszej perspektywie relatywnie prostych przestrzeni, które są tłem dla aktorów, czyli obiektów najważniejszych, podkreślonych otoczeniem. W holu jest to puf z lampami lastryko od Bolia, w bibliotece fotele projektu Antonio Citterio, w salonie dywan Linie Design, z kolei w kuchni wyspa z unikatowym blatem Cambria.

W sumie mieszkanie na Wildzie w Poznaniu ma 143 m kw. powierzchni.

źródło: Zarysy

Czytaj też: Poznań | Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie