Mieszkanie w sercu Rzymu. Tutaj rządzi klimat lat 60.!

To stare mieszkanie w centrum Rzymu. Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Alvisi Kirimoto, którzy podkreślili unikalny klimat miejsca.

Właścicielka mieszkała chciała, aby wnętrze zaprojektować na nowo i podkreślić atrakcyjne widoki. Z mieszkania dobrze widać Koloseum. Podczas prac architekci wydzielili hol wejściowy, który można łatwo zamknąć szklanymi drzwiami. Ich przezroczystość sprawia, że nie zakłócają dopływu naturalnego światła. Nowością w mieszkaniu są też schody. Wykonano je w stylu marynistycznym z pojedynczych belek. Całość rozjaśniono elegancką, kryształową poręczą.

Właścicielka chciała, by wnętrze nawiązywało do dawnych lat. Mnóstwo tu dodatków charakterystycznych dla lat 60., ale dostrzec można elementy nawiązujące do dużo starszych epok. Przykładem jest jedna z łazienek – odcienie pudrowego różu przywodzą na myśl elegancję lat 30. XX wieku.

Apartament w Rzymie ma artystyczną duszę. Nic w tym dziwnego! Właścicielka uwielbia zapraszać tu przyjaciół, którzy mogą zaszyć się w jednym z wielu pokoi, aby kontemplować sztukę. W jednym ze skrzydeł powstało studio połączone z pracownią. Przestrzeń tą wyróżnia specjalnie zaprojektowany regał ścienny z metalową konstrukcją i fornirem z drewna, który łączy się z kominkiem z brązu.

W codziennej pracy sprzeciwiam się idei standaryzacji. Moim celem jest wyjście poza schemat, dlatego każdy element jest niepowtarzalny i zaprojektowany specjalnie o projekcie. Powstał osobisty projekt. Meble i dodatki w części pochodzą z kolekcji właścicielki, inne wybrałyśmy wspólnie. Kolory mają zadziwiać gości i witać ich z uśmiechem – wyjaśnia Junko Kirimoto, współzałożycielka biura Alvisi Kirimoto.


Do wnętrza starannie dobrano tapety. Każde pomieszczenie potraktowano jak osobny projekt. Są tutaj zarówno kwiatowe wzory, motywy inspirowane stylem japońskim jak i minimalistyczne rozwiązania przełamane bogactwem dodatków. W efekcie powstała przestrzeń, która przypomina showroom lub galerię sztuki. Tak właśnie miało być! Architekci osiągnęli cel, łącząc sferę domową z nowoczesnym miejscem do życia w stolicy Włoch oraz nadali miejscu romantyczną atmosferę we współczesnym wydaniu.

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Włochy | Tkanina | Detal | whiteMAD na Instagramie

Mieszkanie w sercu Rzymu – fot. Serena Eller Vainicher