Mieszkanie w zabudowie bliźniaczej na poznańskim Strzeszynie.

Mieszkanie w zabudowie bliźniaczej na poznańskim Strzeszynie zaprojektowali architekt Sara Tokarczyk i Wojciech Poziomka, którzy razem tworzą pracownię Studio Smart Design.

Strzeszyn to północno-zachodnia część miasta Poznań, i właśnie tam powstało jedno z bardziej nowoczesnych osiedli w tym mieście, co zostało docenione i wyróżnione jako laureat 3 konkursów architektonicznych. Do zapoznania się z przedsięwzięciem zachęca hasło idealnie oddające klimat miejsca ,,między domem a mieszkaniem,, ponieważ składa się z niewielkich, bo ok. 70m2 domów w zabudowie bliźniaczej z własnym ogródkiem.

Studio Smart Design zajęło się jednym z takich wnętrz, składających się z holu, toalety oraz salonu i aneksu kuchennego na parterze, natomiast na piętrze zaplanowana została część sypialniana, garderoba, gabinet i łazienka. Wybór pracowni do projektu wnętrza domu zapadł jeszcze przed finalizacją zakupu inwestycji, co dało czas na dokładne poznanie potrzeb przyszłych mieszkańców. Całość miała być urządzona z myślą o małżeństwie w średnim wieku, dla którego dom ma być miejscem wypoczynku a funkcjonalność takich miejsc jak kuchnia może być ograniczona do niezbędnego minimum.


Mieszkanie w zabudowie bliźniaczej zdominowała stonowana kolorystyka z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi, przejawiającymi się w najróżniejszej formie. Kolorem przewodnim jest kontrastująca barwa ceglasta – przypominająca jesienne liście w różnych odcieniach,w kuchni zastosowana została na części frontów meblowych, co w efekcie ożywiło całość jasno szarej zabudowy z elementami drewna i nadało jej mocniejszy bardziej wyrazisty charakter. Podobny zabieg zastosowano w holu, dzięki temu obie zabudowy znajdujące się w niewielkiej odległości od siebie są spójne.

,,Dom blisko natury,, i ,,swobodna nieagresywna przestrzeń,,  to dwa z głównych założeń projektowych przyświecających nam przez wszystkie etapy pracy twórczej. W wnętrzu zrezygnowaliśmy z użycia płyt laminowanych imitujących drewno na rzecz fornirów, które według nas dają naturalne ciepło płynące z tego materiału. Połączenie nieudawanych form z dużą ilością zielonych kwiatów w salonie, ma dawać mieszkańcom poczucie przenikania ogrodu do wnętrza domu. Zabieg ten jest możliwy dzięki całkowitemu przeszkleniu frontowej ściany salonu – Sara 

Na ścianach wielu pomieszczeń pojawiają się również, kolorowe kształty które swoją bardziej lub mniej regularną formą mają zdobić wnętrze i nadawać im oryginalnego i niepowtarzalnego stylu.Dobrym przykładem takiej kompozycji jest sypialnia, która jako całość jest w bardzo jasnych barwach z przewagą bieli a namalowane ręcznie na ścianach wzory, wprowadzają element nastroju z możliwością własnej interpretacji. W domu pojawił się również gabinet, jako miejsce do pracy i wypoczynku z książką. Ten pokój z resztą pomieszczeń łączy, niepowtarzalne zestawienie kształtów na ścianach oraz mocniejsza barwa na zabudowie, płynnie łącząca się z powstałą wnęką.

Na górnym piętrze znajduje się również łazienka, w której główną rolę odgrywa ceramika o wdzięcznej nazwie Calce Spaccato, charakterystycznym elementem jest grzejnik w kolorze na indywidualne zamówienie. Dzięki takiemu zaplanowaniu niewielkiej przestrzeni, funkcjonalnie służyć ma jako szybki poranny prysznic lub miejsce na domowe SPA.

Nasz pomysł w sposób niebezpośredni ma nawiązywać do otoczenia w jakim znajduje się dom, wnętrze jak i to co za oknem koresponduje ze sobą nowoczesnym spojrzeniem na architekturę z oddaniem szacunku naturze i jej pięknu – Wojtek

O architektach: 
Studio Smart Design tworzy zespół doświadczonych projektantów i architektów wnętrz, na czele którego stoi Sara Tokarczyk i Wojciech Poziomka.

Czytaj też: Poznań | Wnętrza | Architektura | Polska | Polscy projektanci

źródło: Studio Smart Design