Minimalistyczny dom letniskowy. Jest prawie cały przeszklony!

Minimalistyczny dom letniskowy znajduje się w miejscowości Reydon we wschodniej Anglii. Jest to nowy projekt duńskiej pracowni architektonicznej Norm Architects o nazwie “Pavillon House”. 

Obiekt zlokalizowany jest w nadmorskiej wsi Reydon. Leży ona nad Morzem Północnym w hrabstwie Suffolk. Powierzchnia hrabstwa wynosi 3798 kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców  wynosi 728 200. Istotną rolę odgrywa w nim rolnictwo poprzez przeważającą część wiejskiego charakteru regionu.

Pavillon House składa się z głównej bryły, przybudówki studyjnej oraz budynku nawiązującego do dawnej stodoły. Architekci zaprojektowali prostą formę o stalowej konstrukcji i prawie całkowicie przeszklonych ścianach, dzięki którym z wewnątrz można obserwować otaczający dom krajobraz. Długa i smukła forma obiektu jest osadzona na podeście wykonanym z ciemnego bazaltu, który pełni również funkcję tarasu wokół budynku.  Zewnętrzne ściany, w miejscach bez przeszkleń pokryte są pionowymi deskami z lokalnego drewna modrzewiowego.

Niezależnie od tego, w którym miejscu domu się znajdujemy, istnieje płynne przejście pomiędzy jego poszczególnymi funkcjami” – wyjaśniają architekci.


Istniejąca już stodoła została pomniejszona i pełni funkcję pokoju gier. Została pokryta z zewnątrz tym samym drewnem co dom oraz jest wyposażona w panele słoneczne i urządzenia do zbierania wody deszczowej. W ten sposób obiekt stał się dużo bardziej ekologiczny. Wewnątrz bryły główna część dzienna ma otwarty plan mieszczący  salon z kominkiem opalanym drewnem, który oddziela go od jadalni z kuchnią. Zabieg ten niweluje potrzebę stawiania tam ścian i drzwi.

Dom pawilonowy o takiej długości jest otoczony imponującym krajobrazem. Dlatego jako fundament domu zastosowaliśmy podium z ciemnego bazaltu” – dodają.

Minimalistyczny dom letniskowy posiada wcześniej wspomnianą przybudówkę studyjną, która nawiązuje wyglądem do głównego domu. Znajduje się w niej sypialnia i łazienka wraz z małą sauną oraz pomieszczeniem na pralnię i magazyn. Norm Architects w swoim projekcie kierowali się zasadą prostoty i minimalizmu, dbając o to, aby dom nie odwracał uwagi od naturalnego otoczenia.

Kontynuując motyw prostoty, pracownia wykończyła wnętrza białymi ścianami, jasnymi drewnianymi podłogami oraz meblami w drewnie i odcieniach ziemi. W łazienkach zdecydowano się na ciemniejsze kolory i wykończenia, takie jak polerowany beton.

O pracowni:

Norm Architects — pracownia architektoniczna założona w 2008 roku przez Kaspera Rønna Von Lotzbecka i Jonasa Bjerre-Poulsena. Inne projekty pracowni to minimalistyczny dom rodzinny w Szwecji o nazwie Archipelago House oraz wykonany z czarnego drewna Fjord Boat House w pobliżu granicy Danii i Niemiec.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Wielka Brytania | whiteMAD na Instagramie  | Drewno

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://normcph.com
Zdjęcia: https://www.jonasbjerrepoulsen.com