Gmach Ministerstwa Kultury w Chile. Tu historia spotyka się z nowoczesnością. 

Gmach Ministerstwa Kultury w Chile powstał w wyremontowanym Palacio Pereira. Zabytkowa, neoklasycystyczna posiadłość z XIX wieku przez lata stała opuszczona. Historyczny obiekt będzie teraz siedzibą Ministerstwa Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego Republiki Chile.

Palacio Pereira to jeden z najbardziej okazałych gmachów w Santiago – stolicy Chile. Zaprojektowany w drugiej połowie XIX wieku przez francuskiego architekta Luciena Hénaulta pałac przez lata stał opuszczony.

Palacio Pereira został kupiony przez rząd w 2011 roku i ogłosił on konkurs na odrestaurowanie i przekształcenie rezydencji w biura dla ministerstwa kultury. W 2012 roku rozstrzygnięto konkurs, którego celem było wykonanie projektu przebudowy wnętrza i renowacji fasady. Zwyciężył projekt złożony przez konsorcjum trzech pracowni: Cecilia Puga  Architects, Paula Velasco Architects oraz Moletto Arquitectos.


Architekci mieli niełatwe zadanie. Musieli nie tylko wyremontować okazały, zabytkowy gmach z zachowaniem jego historycznej tożsamości, ale także dostosować go do potrzeb biurowych, w taki sposób, by obiekt był funkcjonalny, ekologiczny i wyposażony w nowoczesne technologie, czy elementy komunikacyjne takie jak windy dla osób niepełnosprawnych. Efekt? Świetny! Architekci stworzyli genialny mariaż nowoczesnych form i technologii z neoklasycystycznymi murami Palacio Pereira. Gmach Ministerstwa Kultury w Chile jest dziś jednym z najbardziej okazałych obiektów w stolicy. 

„Zamiast przywracać budynek do dokładnej kopii jego pierwotnego stanu, dodaliśmy współczesne dodatki w miejscach, gdzie historyczna budowla się rozpadła. Strategia materiałowa projektu miała na celu zwrócenie uwagi na złożoność budynku. ” – mówią architekci

Problemem był również fakt, że wiele elementów zostało zniszczonych w wyniku zaniedbań, kradzieży, czy niewielkich pożarów.

„Biorąc pod uwagę zawalenie się oryginalnych antresol w wielu miejscach budynku, takich jak te przeznaczone na publiczną kawiarnię i księgarnię, pozwoliliśmy odsłonić tkankę budynku w pełnej wysokości, bez przebudowy sufitów czy zakrywania powierzchni. W tych pomieszczeniach, 15-metrowe sufity zostały podkreślone przez parę spiralnych klatek schodowych pokrytych brązem. “ – dodają architekci.

Co ciekawe, biura będą jednym z miejsc Konwencji Konstytucyjnej Chile, gdzie zostanie napisana nowa konstytucja dla kraju po protestach i zamieszkach, które rozpoczęły się w październiku 2019 roku.

Czytaj też: Historia | Zabytek | Biurowiec | Architektura | whiteMAD na Instagramie

źródło: http://designboom.com
zdjęcia: Cristobal Palma