Modernistyczny biurowiec zbudowany zostanie w Gdyni. Jego projekt wyłoniony został w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez dewelopera AB Inwestor. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez architektów z pracowni 3MA.
Projektowany budynek ma mieć mieszaną funkcję. W środku powstaną powierzchnie biurowe i usługowe, dlatego z obiektu korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy. Przygotowany przez architektów z pracowni 3MA wprost nawiązuje do modnego w początku lat 30. XX wieku nurtu Streamline Moderne, głównymi przedstawicielami tego nurtu byli tacy architekci jak Raymond Loewy oraz Norman Bel Geddes.
W konkursie architektoniczno-urbanistycznym duży nacisk położono na nawiązanie projektu do gdyńskiego modernizmu w Śródmieściu. To właśnie projekt biura 3MA zdobył najwięcej punktów i tym samym architekci otrzymali zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowej. Najwyższą ocenę zdobyła koncepcja zabudowy biurowo-usługowej, która nawiązuje do skali oraz charakteru okolicznej zabudowy.
Modernistyczny biurowiec ma jasną elewację i charakterystyczne opływowe kształty. Architekci 3MA zaproponowali zewnętrzne ściany, które zdobią motywy z płyt z betonu architektonicznego o fakturze i kolorystyce marmuru. Plusem są też detale luźno nawiązujące do stylu art déco. W sumie nowy budynek będzie mieć siedem kondygnacji naziemnych oraz jedną podziemną, w której znajdą się miejsca postojowe dla samochodów i rowerów. W części parterowej powstaną lokale usługowe i szeroki chodnik, który poprowadzi bezpośrednio z ul. 10 Lutego na zielony skwer Żeromskiego. Architekci zaproponowali budowę restauracji na dachu, z którego rozpościerać się będzie widok na okolicę. Taras restauracji ma mieć dwa poziomy.
W składzie sądu konkursowego, który oceniał złożone przez pracownie koncepcje znaleźli się przedstawiciele miasta: dr inż. arch. Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa oraz Architekt Miejski Gdyni, Renata Stelmach.
Wybraliśmy najlepszy z przedłożonych projektów. Jego realizacja, pod warunkiem spełnienia zaleceń sądu konkursowego, dobrze wróży przyszłemu wizerunkowi tego szczególnie ważnego miejsca. Wybrana koncepcja jest wysoce satysfakcjonująca zarówno w zakresie prawidłowego nawiązania do architektury miasta, jak i jako samodzielne dzieło współczesnej architektury – podsumowuje dr inż. arch. Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni i członek sądu konkursowego.
Łącznie nowy budynek będzie mieć 2800 m kw. powierzchni. Póki co nie znamy daty rozpoczęcia prac budowlanych.
Czytaj więcej: Gdynia | Modernizm | Ciekawostki
źródło: UM Gdynia