fot. Adrian Tync, wikimedia.org, licencja: CC 4 0

Modernistyczny kościół Ducha Świętego w Chorzowie

Forma budynku wyglądem nawiązuje do kaplicy w Ronchamp zaprojektowanej przez Le Corbusiera. Kościół Ducha Świętego w Chorzowie zbudowano w 1963 roku.

Nowoczesny, zaokrąglony budynek zaprojektowali architekci: Mieczysław Król, Jerzy Winnicki i Zygmunt Winnicki. Konstruktorem kościoła był inżynier Franciszek Klimek. Przygotowania do budowy świątyni ruszyły w 1957 roku. Nie obyło się bez problemów. Początkowo w 1958 roku wybudowano kaplicę, która została oddana do użytku wiernym. Kiedy kilka miesięcy później kościół został wzniesiony aż po dach, jego budowa została przerwana. Służby aresztowały księdza dr Karola Nawę, głównego budowniczego. W 1961 roku jego obowiązki przejął ksiądz Teodor Polaczek, który otrzymał zgodę na dalszą budowę świątyni i ostatecznie obiekt poświęcono 15 czerwca 1963 r.

Modernistyczny budynek ma czystą elewację. Powtarza się to również wewnątrz, gdzie przestrzeń ożywia światło padające przez kolorowe witraże. Te ostatnie zaprojektowała Maria Skąpska i w stanie nienaruszonym pozostały do dziś.


Kształt budynku przypominać ma dużą łódź na rozkołysanym morzu. Wrażenie robi też przejście z kościoła właściwego do kościoła zastępczego, które wygląda jak wielkie wiosło. W budynku znajdują się trzy kaplice. Są one oddzielone od siebie białymi ścianami, co symbolizuje otwarte księgi.

Kościół Ducha Świętego w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego 22 marca 2022 roku. Ochroną objęto budynek kościoła wraz z kaplicą oraz łącznikiem przy ulicy generała Henryka Dąbrowskiego 104 w Chorzowie.

Czytaj też: Kościół  | Modernizm | Ciekawostki | Zabytek | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

źródło: Parafia Ducha Świętego w Chorzowie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły