Modernizacja domu-kostki z PRL w Poznaniu [PRZED i PO]

Projektanci z pracowni TEŻ ARCHITEKCI stanęli prze zadaniem stworzenia projektu przebudowy domu-kostki, który zbudowany został w latach 70. minionego wieku w Poznaniu. Ich propozycje nie były jednak kosmetyczne. Zaproponowali totalną zmianę, która przewiduje między innymi zasypanie piwnicy. To zdecydowanie ciekawa wizja.

Dom został wybudowany w Poznaniu, jako realizacja projektu typowego tak zwanej „modernistycznej kostki”. Cechą charakterystyczną dla tego typu domów jest rzut na planie zbliżonym do kwadratu, dwie kondygnacje użytkowe w tym wysoki, podpiwniczony parter usytuowany na niespełna dwóch metrach wysokości nad poziomem terenu.

Klienci mieli wobec przebudowy konkretne wymagania. Chcieli mieszkać w funkcjonalnym domu, zminimalizować przestrzeń magazynową oraz zmniejszyć dystans pomiędzy przestrzenią dzienną i otoczeniem.

Zdecydowaliśmy się wyburzyć wszystkie istniejące dobudówki, które z czasem „przyrosły” do głównej bryły, wyciąć istniejący strop pomiędzy piwnicą a parterem, zasypać piwnicę, oraz usunąć wewnętrzne ściany działowe. Dzięki tym zabiegom udało się stworzyć przestronny, jasny parter na poziomie wejścia do domu i wyjścia do ogrodu – mówią autorzy projektu przebudowy domu-kostki.

Nowa, otwarta strefa dzienna to salon połączony z jadalnią i kuchnią, niewielka spiżarnia, oraz łazienka. Na piętrze znalazły się trzy sypialnie i dodatkowa łazienka. Poprzez umieszczenie dużych otworów okiennych na każdej ze ścian, wnętrze zyskuje odpowiednią ilość światła przez cały dzień.


Kwadratowe, różnej wielkości okna rozmieszczone na każdej z elewacji są osadzone częściowo w istniejących nadprożach. Całość utrzymana jest w prostym, surowym, charakterze, dominuje tutaj beton i bielone drewno.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura PRL | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

ZESPÓŁ PROJEKTOWY:
Małgorzata Siekanko,Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska – Kulińska
KONSTRUKTOR:
Maciej Kaleta
WIZUALIZACJE:
Rzemiosło Architektoniczne
KOLAŻE:
Hanna Podladowska
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:
120 m kw.
LOKALIZACJA:
Koziegłowy, powiat poznański