Modułowe domki w Austrii w wiejskiej miejscowości Pogusch zostały zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Precht Studio. Projekt powstał na życzenie tamtejszej restauracji Steirereck am Pogusch. Domki pełnią funkcję kwater dla gości i personelu restauracji. Można do nich dodać kolejne modułowe pokoje, które wyglądem przypominają drzewa.
Pracownia zaczęła pracę nad projektem już w 2019 roku i nazwała go Bert. Znajdujące się w lesie na terenie restauracji, każde mieszkanie jest ustawione na okrągłej betonowej podstawie, a nad nimi ułożone są elementy modułowe w kształcie tuby. Wszystkie elementy, z których składa się konstrukcja w kształcie pnia drzewa, pochodzą z opracowanego przez architektów katalogu możliwych elementów i konfiguracji.
Projektanci stworzyli zakrzywione formy w taki sposób, aby utrzymać równowagę na niewielkich podstawach, a jednocześnie wytrzymać silne wiatry. Precht wyjaśnił, że domki przypominają drzewa, przez co mają wpisać się w leśny krajobraz. Cztery okrągłe budynki mieszkalne wyróżniają się dużymi oknami i drewnianą elewacją pokrytą gontem, zaprojektowaną tak, aby z upływem czasu poddawała się działaniu czynników atmosferycznych i zmieniała kolor.
„Chcieliśmy, aby wnętrze było nieco ciemniejsze, aby kontrastowało z drewnianymi ścianami, które otaczają wnętrze” – mówi Precht.
Duże okrągłe okna i balkony mają przypominać oczy minionka z filmu animowanego Despicable Me. Każda konstrukcja jest składana z prefabrykowanych elementów, które zostały wykonane z giętego drewna laminowanego krzyżowo CLT w fabryce poza terenem budowy, a następnie połączone na miejscu w zaledwie kilka dni. Wewnątrz budynków Berta panuje przytulna atmosfera, a drewno wykorzystane do konstrukcji celowo pozostało widoczne.
„Spojrzeliśmy na ten projekt naiwnymi oczami dzieci i zadaliśmy sobie pytanie: jak wyglądałby budynek zaprojektowany przez tę nieskażoną wyobraźnię dziecka?” – dodaje.
Modułowe domki w Austrii zawierają kuchnie, pomieszczenia mieszkalne, sypialnie i łazienki. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz, które również są modułowe, zostały dostosowane do krągłości konstrukcji. Zastosowane oświetlenie pośrednie sprawia wrażenie, jakby wpadało przez szczeliny w budynku.
O pracowni:
Precht Studio — pracownia architektoniczna założona w 2013 roku przez małżeństwo architektów Precht z siedzibą w Salzburgu w austriackich górach. Studio zaprojektowało niedawno The Farmhouse, czyli koncepcję mieszkaniową łączącą domy mieszkalne z pionowymi farmami.
Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Austria | Drewno | whiteMAD na Instagramie | Dom
Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.precht.at
Zdjęcia: http://www.christianflatscher.com