Mógłbyś tu mieszkać? Bąbelkowy dom wystawiony na sprzedaż

Projekt tego nietypowego domu powstał już ponad 35 lat temu. Bąbelkowy dom zaprojektował architekt Graham Birchall, teraz konstrukcja została wystawiona na sprzedaż.

Architekt Graham Birchall zaprojektował Bąbelkowy dom w ramach przygotowania swojej pracy dyplomowej już pod koniec lat 70. Na ówczesne czasy projektant sięgnął po nietypowe rozwiązania budowlane, dlatego na realizację swojego projektu musiał czekać aż dziesięć lat. Nie często się zdarza, że futurystyczna koncepcja architekta, która powstaje w ramach pracy dyplomowej może liczyć na realizację, tym razem autor projektu pragnął spełnić swoje marzenie i nietypowy dom udało się zbudować.

Graham Birchall jest absolwentem Wydziału Architektury i Wzornictwa Przemyłowego Queensland Institute of Technology. W swojej pracy magisterskiej badał właściwości tak zwanego żelazocementu. To technika, która wykorzystuje cienką warstwę betonu zatopioną w drucianej siatce. W ten sposób mogą powstawać złożone przestrzenie o nietypowych formach.


Do budowy Bąbelkowego domu architekt zaprosił swojego teścia. Wspólnie na placu budowy spędzili dziesięć lat aż do 1993 r. Panowie testowali techniki budowlane i opracowali metody produkcji najlepsze dla tego projektu. Teraz 36 lat po ukończeniu prac budowlanych dom trafił na sprzedaż. Konstrukcja składa się z kulistych stalowych siatek pokrytych betonem.

Nowy właściciel w środku znajdzie trzy sypialnie, bibliotekę o podwójnej wysokości, czytelnię i okrągłą kuchnię. Co ciekawe, w środku nawet meble mają krągłości. Całość sprawia, że jest to jeden z najbardziej wyjątkowych domów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

Czytaj też: Dom | Ciekawostki | Australia | Sztuka | Podróże

fot. First National Real Estate, źródło: Birchall & Partners Architects