organy w zadarze
fot. dronepicr (wikimedia.org, licencja: CC 2.0)

Morskie organy w Zadarze. Aby grać wykorzystują wiatr i fale

Morskie organy w Zadarze w Chorwacji zbudowano już w 2006 r. To przykład miejskiej instalacji, która w nietypowy sposób wykorzystuje siły natury.

Instalację “morske orgulje” stworzył architekt Nikola Basic. Organy zbudowano wzdłuż promenady w miasteczku Zadar. Przebudowa placu odbyła się w 2006 r. i ówcześnie zdobyła nagrodę Unii Europejskiej za najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń publiczną. Morskie organy umieszczone zostały tuż nad brzegiem morza. W tym miejscu w czasie II wojny światowej istniały betonowe fortyfikacje. 

Konstrukcja zaprojektowana przez Nikola Basica ma 70 metrów długości i składa się z licznych stopni schodzących ku wodzie. W stopniach wydrążono specjalne otwory, które pełnią funkcję pudeł rezonansowych. Do tych otworów wpada wota i wiatr, sprawiając, że ukryty pod stopniami mechanizm wydobywa tajemnicze dźwięki. 

organy w zadarze
fot. Michał Kołodziejski (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Wideo z grającymi organami zamieściliśmy tuż pod tekstem. Końcowy efekt wielu może zaskoczyć, bo powstała melodia za każdym razem jest inna i ustaje dopiero w bezwietrzne dni. Dziś to jedna z największych turystycznych atrakcji tego chorwackiego miasteczka.

Czytaj też: Ciekawostki | Renowacja | Podróże | Sztuka

źródło: wikimedia.org, materiały prasowe

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły