Lata 50. przed kinem "Moskwa". Widok od strony ul. Puławskiej. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe

Moskwa – jedno z najważniejszych warszawskich kin okresu PRL

Ostatnim, historycznym seansem w kinie Moskwa, jednym z najważniejszych warszawskich kin okresu PRL-u, był pokaz filmu „Dziwne dni”. Następnie budynek zamknięto, a niedługo później wyburzono. W ten sposób zakończyła się historia tego kultowego miejsca na mapie stolicy, z którym związane były pokolenia warszawiaków.

Kino Moskwa działało w latach 1950–1996 przy ulicy Puławskiej 19 w Warszawie. Było największym kinem w powojennej stolicy. Wolnostojący budynek kina wzniesiono według projektu Kazimierza Marczewskiego i Stefana Putowskiego.

Lata 50. przed kinem Moskwa. Widok od strony ul. Puławskiej. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe


Kino posiadało nowocześnie urządzone wnętrza z ponad tysiącem miejsc dla widzów. We wrześniu 1951 przed budynkiem kina ustawiono dwa kamienne lwy dłuta Józefa Trenarowskiego. Było jednym z najnowocześniejszych i najelegantszych kin PRL. W latach 70. i 80. XX wieku w ramach Konfrontacji Filmowych, poza standardowym repertuarem, wyświetlano w nim filmy będące laureatami międzynarodowych festiwali filmowych. W 1981 budynek kina został uwieczniony przez Chrisa Niedenthala na jednym z ikonicznych zdjęć z okresu stanu wojennego, przedstawiającym transporter opancerzony SKOT stojący na tle reklamy filmu Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli, znajdującej się na budynku kina.

Widok na kino z Puławskiej ok. 1960 r. i ten sam widok dziś. Źródło: tubylotustalo.pl/NAC i Google Maps

Ostatni seans filmowy odbył się 30 kwietnia 1996 roku. Rozbiórkę kina rozpoczęto niedługo później, a na jego miejscu stanął biurowiec Europlex. Z dawnego gmachu zachowały się tylko rzeźby dwóch lwów autorstwa Józefa Trenarowskiego. Zostały one umieszczone na chodniku przed biurowcem od strony ulicy Puławskiej.

Źródło: ekartkazwarszawy.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Socrealizm | Ciekawostki | Historia | Warszawa