Niezwykły kask opracowali eksperci firmy TBWA\Hakuhodo oraz producent tworzyw sztucznych – Koushi Chemical Industry Co. Przedmiot, który opracowali to Shellmet i wykonany został z wyrzuconych muszli przegrzebków i plastiku z recyklingu.
Pierwszymi użytkownikami kasku byli rybacy japońskiej wioski Sarufutsu, w której każdego roku wyrzucanych jest blisko 40 tysięcy ton muszli przegrzebków. Zakładany na głowę gadżet ma minimalistyczną formę. Jego zewnętrzną część zdobią delikatne żłobienia, które biegną wzdłuż kasku. Całość zapinana jest nylonowym paskiem.
Kask wykonany został z materiału o nazwie Shellstic, który powstaje z połączenia muszli przegrzebków z plastikiem pochodzącym z recyklingu. Wytrzymałość przedmiotu osiągnięto dzięki konstrukcji, która przypomina strukturę muszli przegrzebków. Podczas wewnętrznych testów okazało się, że dzięki tej strukturze kask jest o 30 proc. bardziej wytrzymały niż inne.
Przegrzebki to najczęściej spożywane skorupiaki w Japonii, ale powodują najwięcej odpadów. Zadaliśmy sobie pytanie, co by było, gdybyśmy mogli zmienić te muszle w nowy zasób zamiast odpadów? Muszle, które kiedyś dawały ochronę przed zewnętrznymi wrogami, teraz odradzają się jako coś, co chroni ludzkie życie – czytamy informację firmy TBWA\Hakuhodo.
Aby wyprodukować kask najpierw należy poddać muszle sterylizacji. Następnie elementy są drobno kruszone i mieszane z tworzywem sztucznym, by trafić do specjalnej formy, w której są łączone. W produkcji wykorzystywane są pigmenty o jasnych odcieniach, które przypominają błękit oceanu, piasek na plaży lub koralową biel.
Co ciekawe, zużyty kask nadaje się do recyklingu – można z niego stworzyć kolejne nakrycie głowy lub przetworzyć na materiał budowlany. Z gadżetu z powodzeniem mogą też korzystać rowerzyści. Kask trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.
fot. Junya Taguchi, źródło: TBWA\Hakuhodo, Koushi Chemical Industry
Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Zdrowie | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie