Parterowy dom pośród drzew. Oś budynku stanowi dachowy świetlik przebiegający w kalenicy

Parterowy budynek zaprojektowano pośród drzew, na działce położonej w pobliżu lasu. Dom projektu zespołu pracowni Kruk Architekci, o tajemniczej nazwie MP_II, wpisuje się doskonale w naturalny krajobraz. Łączy w sobie jednocześnie intymność domowego zacisza z przeszklonymi ścianami, otwartymi na zieleń. Wpasowano go pomiędzy istniejące drzewa, eliminując wycinkę. Oś domu na planie litery L stanowi dachowy świetlik przebiegający w kalenicy, dodatkowo wprowadzający dzienne światło do wnętrza.

“Dom MP_II jest przykładem projektu, w którym naszym głównym celem było stworzenie budynku nawiązującego dialog z otoczeniem. Niska zabudowa, wykończona deskami opalanymi, została zatopiona pośród drzew, tworząc bezpieczną enklawę dla domowników” – piszą architekci z pracowni Kruk Architekci.


Rzut budynku oparto na kształcie litery L, co pozwoliło na oddzielenie części dziennej od strefy prywatnej. Ten kształt powtarza świetlik dachowy, który doświetla wnętrze domu delikatnym, rozproszonym światłem. Główny trzon bryły stanowi zwarta część użytkowa. Wysunięty poza bryłę budynku okap tworzy podcień, który przechodzi płynnie w drewniany taras umieszczony przy strefie dziennej. Przebiega on dookoła domu, lecz w pozostałych częściach jest nieco węższy.

MP_II

Zaprojektowane duże, przesuwne przeszklenia pozwalają nieco zatrzeć granicę pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Okap wsparty na drewnianych słupach nadaje całości lekkości, dzięki czemu bryła budynku wtapia się w otaczającą przyrodę. Głównym i charakterystycznym elementem projektu jest wielospadowy dach o niskim kącie nachylenia, który idealnie współgra z zalesioną działką i nie dominuje w jej przestrzeni. Całość, choć nowoczesna, korzysta z naturalnych materiałów i tradycyjnych rozwiązań.

Na elewacji użyto desek opalanych do ciemnego brązu, a dach pokrywa blacha, opierzenia i ślusarka w odcieniu brązowym matowym. Ciemne materiały skontrastowano z wnętrzem utrzymanym w jasnej, minimalistycznej tonacji. Jego projekt przygotowała pracownia ManaDesign.

Projekt: Kruk Architekci (krukarchitekci.com)
Realizacja: 2023
Zespół projektowy: Marek Kruk, Oliwer Rasztawicki, Monika Truskolawska, Tomasz Sroczyński.
Zdjęcia: Nate Cook Photography (natecookphotography.com)
Projekt wnętrz: ManaDesign (m___manadesign)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Warszawa | Drewno | whiteMAD na Instagramie