mural wrocławiu

Mural przeciw przemocy odsłonięty we Wrocławiu

Mural odsłonięto na ścianie budynku przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu. Rysunek to apel, aby działać przeciw przemocy i zgłaszać takie przypadki na Niebieską Linię.

Rysunek można zobaczyć na ścianie budynku przy ul. Legnickiej 64. Mural odsłonięto w ramach Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Na muralu znalazło się hasło: “Twoja obojętność krzywdzi innych. Dostrzeż przemoc. Zareaguj!”. Autorem dzieła jest artysta Wojciech Kołacz.

Mural nawiązuje do tematu z jednej strony hasłem, z drugiej formą i tym, co przedstawia. Jest to obraz figuratywny, która zachęca do interpretacji. Celowo stworzyliśmy go w miejscu, które jest dobrze widoczne i wielu mieszkańców będzie mogło zapoznać się z jego przekazem. Już podczas wykonywania muralu podchodzili do mnie wrocławianie i pytali, co on przedstawia i z jakiej okazji powstaje – powiedział Wojciech Kołacz.

Celem powstania muralu jest szerzenie idei społecznej, wokół której skupia się Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał prezydent miasta Jacek Sutryk.

mural wrocławiu


Problem istnieje i z naszych obserwacji wynika, że jest coraz poważniejszy, zwłaszcza w czasach pandemii, gdzie wiele rodzin jest zamkniętych w domach i zjawisko przemocy się nasila. Pamiętamy też o tym, że istnieją różne rodzaje przemocy, nie tylko ta najbardziej haniebna, czyli mężczyzn w stosunku do kobiet. Chcemy o tym przypominać poprzez różne formy, działania i wierzę, że mural jest bardzo interesującym narzędziem, żeby wzmocnić ten przekaz i pamiętać o nim przez cały rok. Nie bądźmy obojętni, reagujmy – powiedział prezydent.

Wojciech Kołacz – Otecki zajmuje się grafiką artystyczną, malarstwem i ilustracją. Udało mu się wykonać liczne murale między innymi w Dreźnie, Lyonie, Helsinkach, Gdańsku, Warszawie i Gdyni. W swojej twórczości często wykorzystuje motyw folkloru, który w jego wykonaniu jest nostalgiczny.

Czytaj więcej: Murale | Wrocław | Miasto | Wydarzenia  | Sztuka

Mural we Wrocławiu – źródło: UM Wrocław