mural Iwaszkiewicza

Mural z cytatem Iwaszkiewicza w Szczecinie zniszczony

Mural z fragmentem listu miłosnego polskiego poety i literata Jarosława Iwaszkiewicza w Szczecinie został zniszczony po zaledwie kilku dniach od powstania. Na usta cisną się tylko niecenzuralne słowa.

O sprawie poinformował facebook’owy fanpage “Szczecin się zmienia”. W komunikacie czytamy: „Graffiti środowiska LGBT zniszczone. Wytrzymał pod Trasą Zamkową zaledwie kilka dni. Aktywiści związani ze środowiskiem LGBT umieścili pod Trasą Zamkową nowy mural. Był to fragment listu literata Jarosława Iwaszkiewicza do swojego ukochanego Jerzego Błeszyńskiego. Krótki dialog został umieszczony w ramce stylizowanej na ekran komunikatora internetowego.”

Mural z fragmentem listu miłosnego wysłanego przez Jarosława Iwaszkiewicza, do jego wieloletniego kochanka Jerzego Błeszyńskiego powstał na jednym z filarów estakady pod Trasą Zamkową. Autorzy muralu chcieli w ten sposób zamanifestować równość wobec miłości, a także przypomnieć, że homoseksualizm istnieje w Polsce od dawna. Co więcej, Iwaszkiewicz znany był z budowania swojej prozy na zasadach kontrastu: zło-dobro, młodość-starość , czy miłość-nienawiść. Jak widać, kontrast między miłością, a nienawiścią towarzyszy poecie nawet po śmierci.

mural Iwaszkiewicza


 

Kim był sam Jarosław Iwaszkiewicz? Iwaszkiewicz to nie tylko poeta i prozaik, ale także dramatopisarz, eseista i tłumacz, a także polski patriota. Urodzony 20 lutego 1894 r. we wsi Kalnik na Kijowszczyźnie, zmarł 2 marca 1980 w Warszawie. Do charakterystycznych i najtrwalszych cech jego poezji należą: silna wrażliwość zmysłowa pozwalająca poecie z niezwykłą intensywnością oddawać urodę świata, kult sztuki oraz jasna świadomość nieosiągalności szczęścia.

Czytaj też: Szczecin  | Archialert | Miasto | Sztuka

źródło: Szczecin się zmienia