mural we wrocławiu

Mural z hotelem dla pszczół murarek we Wrocławiu

Mural pojawił się na ścianie obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego na placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Powstał w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego. Na kolorowej ścianie powieszono hoteliki dla pszczół.

Od lat powtarzamy, jak ważne są pszczoły dla człowieka. ONZ szacuje, że zapylają aż 71 ze stu gatunków roślin, dzięki którym powstaje 90 procent żywności na świecie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu muralem manifestuje więź z pszczołami.

Uczelnia podkreśla, że od wielu lat prowadzi badania nad pszczołami i produktami, które wytwarzają. Uniwersytet posiada swoją pasiekę i produkuje miód. Teraz do “zestawu” pszczelich motywów dołączył mural z dwudziestoma hotelikami dla pszczół murarek.

Pomysł, by ta ściana stała się jednym z charakterystycznych miejsc naszego miasta, chodził nam po głowie od dłuższego czasu. Chcieliśmy nie tylko nietypowo zazielenić miejsce, którym w czasie roku akademickiego przechodzi codziennie nawet kilka tysięcy ludzi. Chcieliśmy też, by to miejsce łączyło nas – studentów, absolwentów i wykładowców, zarówno ideą, którą wyraża namalowane na ścianie hasło „Mamy zielone pojęcie”, jak poczuciem wspólnoty, która będzie zamykana w kadrze podczas wspólnych, pamiątkowych zdjęć – przyznaje rektor prof. Jarosław Bosy.

mural we wrocławiu


Mural zaprojektował, a następnie namalował wrocławski artysta Wojciech Kołacz (Otecki), który w swojej pracy stara się projektować murale, które będą miały wymiar zarówno artystyczny jak i edukacyjny.

Hasło „Mamy zielone pojęcie” jest mi bliskie, bo pokazuje harmonie człowieka z przyrodą, uświadamia jak ważne dla nas są drzewa, owady, życie w zgodzie z naturą. Dodatkowo nigdy do tej pory nie malowałem murala, który stanie się mieszkaniem dla pszczół – mówi muralista.

Czytaj też: Wrocław | Murale | Ciekawostki | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu