Mural z Wisławą Szymborską odsłonięto w Miliczu

Mural z Wisławą Szymborską zaprojektował i wykonał Konrad Moszyński z pracowni muchaDSGN. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło w piątek 29 września.

Dzieło ozdobiło ścianę budynku przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej, Cichej i 1-go Maja i zastąpiło szpetne reklamy, które przez lata wisiały na budynku.

Prace nad powstaniem muralu trwały prawie miesiąc. Jego odsłonięcie wpisuje się w setną rocznicę urodzin polskiej noblistki. Motywem przewodnim dzieła stał się wiersz Wisławy Szymborskiej zatytułowany „Moralitet Leśny”. Utwór nawiązuje do Doliny Baryczy i opisuje piękno tamtejszej natury. Poetka zwraca w nim uwagę na malowniczy krajobraz stawów okalających Milicz.

Artysta Konrad Moszyński uwiecznił noblistkę podczas pracy. Jej twarz zdaje się być pełna zadumy i jednocześnie radosna, tak jakby właśnie wpadła na genialny pomysł. Wokół portretu unoszą się kartki z treścią wiersza – projektant zadbał, by umieszczone literki oddawały charakter czcionki znanej z maszyn do pisania.

Z inicjatywą powstania muralu wyszli urzędnicy Gminy Milicz. Urzędnicy konsultowali się z mieszkańcami budynku i otrzymali zgodę wspólnoty mieszkaniowej.


Po uroczystości odsłonięcia nastąpiło spotkanie z profesorem Michałem Rusinkiem, który podzielił się wspomnieniami z okresu, kiedy przez 15 lat pełnił funkcję sekretarza Wisławy Szymborskiej. Dziś profesor jest prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej.

źródło: muchaDSGN

Czytaj też: Murale | Miasto | Elewacja | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły