Egzotyczna podróż na wyciągnięcie ręki! Zaglądamy na nową wystawę Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Chociaż Muzeum Azji i Pacyfiku działa na warszawskim Solcu od niemal 50 lat, to dopiero od kilku dni można tu podziwiać niezwykle bogaty wybór zbiorów na nowej wystawie stałej. “Podróże na wschód” (bo taką nazwę nosi ekspozycja) to wyjątkowa możliwość zobaczenia dzieł sztuki krajów arabskich, strojów i malarstwa z Iranu, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej czy też przedmiotów związanych z życiem koczowniczych ludów Mongolii. Znajduje się tu również liczna kolekcja z ponad 18 tys. indonezyjskich wysp, w skład której wchodzą między innymi maski, tradycyjna broń i modele statków wykonane z… goździków.

Muzeum Azji i Pacyfiku na warszawskim Solcu jest jedynym w Polsce muzeum posiadającym zbiory poświęcone wyłącznie krajom Azji i Oceanii. Jego działalność rozpoczęła się od kolekcji dzieł sztuki i rzemiosła Indonezji, którą gromadził Andrzej Wawrzyniak. Jako polski dyplomata był zatrudniony w ambasadzie w Dżakarcie, a później przez 40 lat kierował muzeum, które dziś nosi imię nieżyjącego już znawcy azjatyckich kultur.


– To dziedzictwo wielu ludzi żyjących dawniej i dziś, a także ślady „podróży na wschód” tych, którzy przywozili je do Polski – mówi dr Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku. Organizatorzy zachęcając do wizyty podkreślają, że w tym jednym miejscu można poczuć się jak w miastach Jedwabnego Szlaku, spacerując pod arkadami bazaru, odwiedzając jurtę mongolskich pasterzy czy okrążając jawajski pawilon „pendopo”.

Instytucja znajduje się w dwóch zabytkowych budynkach dawnej rzeźni miejskiej przy ul. Solec 24 na parterze sąsiadującego z nimi apartamentowca. W sumie w kolekcji muzeum założonego przez Andrzeja Wawrzyniaka znajduje się ponad 23 tys. obiektów. Wystawa „Podróże na wschód” to aż 500 metrów kwadratowych profesjonalnie zaprojektowanej powierzchni, na której po raz pierwszy można obejrzeć kolekcję niemal 900 unikalnych obiektów z Azji Południowo-Zachodniej oraz Centralnej, Mongolii i Indonezji. Do tej pory tylko niektóre z nich były prezentowane na wystawach czasowych. Ekspozycja ma za zadanie przedstawić publiczności bogactwo i różnorodność kultur Azji.

Tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: muzeumazji.pl

Zobacz również: Architektura | Muzeum | Miasto | Warszawa