Muzeum Bursztynu
fot. Dominik Paszliński

Muzeum Bursztynu w Gdańsku zostało otwarte. Co zobaczyć?

W ten weekend otwarto Muzeum Bursztynu, które działa w Wielkim Młynie w Gdańsku. Muzeum urządzono w zabytkowym budynku, który w średniowiecznej Europie był największą tego typu konstrukcją.

Oficjalne otwarcie Muzeum Bursztynu nastąpiło w sobotę o godzinie 10.

Staramy się miejsca historyczne, które być może straciły swoją dawną świetność, przywracać ludziom. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj zostanie otwarte Muzeum Bursztynu. Eksponaty, które w nim zobaczymy to w dużej mierze przedmioty otrzymane od darczyńców – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Mam nadzieję, że ten obiekt spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Mieszkańcy, jak i turyści będą chętnie do niego zaglądać, a muzeum będzie żyło i promowało ideę kolekcjonowania bursztynu i bursztynu, jako marki naszego miasta. Wielki Młyn to wspaniały zabytek, duża część historii naszego miasta i to, co przetrwało zniszczenia wojenne, zostało w szczególny sposób poddane renowacji. Zostały wykonane elementy konstrukcyjne przybliżające nam wygląd wielkiego Młyna wraz z chorągiewką na jego szczycie. W ramach działań termomodernizacyjnych został wymieniony dach, została wykonana stolarka okienna i podłączono budynek do centralnego ogrzewania. To wszystko, aby maksymalnie obniżyć koszty użytkowania – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wielki Młyn będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. Poszczególne poziomy wystawy będą łatwo osiągalne dzięki windzie. Wejście i wyjście dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach, między Wielkim Młynem a Domem Młynarza.

fot. Dariusz Kula

Wystawa stała muzeum zajmuje pond 1000 m kw. powierzchni. Wystawa podzielona jest na część artystyczną oraz przyrodniczą. Na pierwszym piętrze można zobaczyć bursztyn występujący w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze zebrano eksponaty pokazujące, jaki potencjał tkwi w bursztynie i jak przez wieki kultura wpływała na jego kształtowanie. Ciekawostką są bursztynowe szachy z 1690 roku, które zaprezentowane zostaną po raz pierwszy. W nowym muzeum znajduje się też największa bryła bursztynu na świecie.

Bilety można kupować na stronie internetowej Muzeum Gdańska, w zakładce “zaplanuj wizytę”. Każdego dnia Muzeum Bursztynu odwiedzić może 630 osób. Bilet kosztuje 20 zł (ulgowy 10 zł), jednak Muzeum można odwiedzić też bezpłatnie. Trwa “Bursztynowy weekend” dlatego w sobotę 24 i niedzielę 25 lipca muzeum można odwiedzić korzystając z bezpłatnej wejściówki. Ich liczba jest ograniczona, część bezpłatnych biletów dostępna jest online, a 270 bezpłatnych wejściówek można odebrać w kasie muzeum.

Czytaj też: Wydarzenia| Gdańsk | Ciekawostki | Biżuteria | whiteMAD na Instagramie

źródło: Muzeum Gdańska