fot. Maxime Verret

Muzeum Morskie w Paryżu ma nowe wnętrza. To projekt Snøhetta i h2o

Narodowe Muzeum Morskie w Paryżu zostało otwarte po przebudowie. Goście mogą zwiedzać nowe sale ekspozycyjne od 17 listopada. Za projekt wnętrz odpowiadają pracownie h2o oraz Snøhetta. Powstała jasna przestrzeń, pełna obłości i modernistycznych akcentów.

Nowa aranżacja wnętrza swym wyglądem przypomina wystrój muzeum MAXXI w Rzymie projektu pracowni Zaha Hadid Architects. Również tam w muzealnej przestrzeni królują biel i obłe kształty. Po przebudowie Narodowe Muzeum Morskie w Paryżu ma być bardziej atrakcyjne dla zwiedzających. Architekci musieli na nowo zaprojektować układ funkcjonalny z salami wystawowymi oraz pomieszczeniami technicznymi dla pracowników.

Nowe wnętrza wyróżniają zakrzywione i okrągłe formy, które wpisują się w istniejącą geometrię budynku. Taki zabieg ma przywodzić na myśl naturalny ruch wody. Zastosowanie obłości wizualnie zespoliło wnętrze, tworząc przestrzeń ułatwiającą eksplorowanie wnętrz muzeum. Surowość bieli i czerni przełamano ciepłym odcieniem drewna na posadzce.

Narodowe Muzeum Morskie znajduje się w Pałacu Chaillot, który zbudowany został w 1878 roku, a następnie przebudowany przez architektów Carlu, Boileau i Azéma na Wystawę Światową w 1937 r. Dziś pałac wpisany jest do rejestru zabytków i ma status dziedzictwa kulturowego. Zabytkowy charakter przestrzeni był wyzwaniem, architekci musieli konsultować swoje decyzje z konserwatorem zabytków. Celem była jak najlepsza ekspozycja obrazów, modeli i innych eksponatów związanych z morzem.

fot. Maxime Verret

Goście mogą zwiedzać muzeum korzystając z kilku wyznaczonych ścieżek, które poświęcone są konkretnym zagadnieniom. Wyróżniono podbój mórz, wolność, bogactwo, przygodę, kruchość świata i przyszłość Ziemi. Punktem startu za każdym razem jest cichy i kameralny przedsionek. Przechodząc przez niego zwiedzający stopniowo odkrywają świat muzeum i przechodzą do centralnego holu o pełnej wysokości. To serce budynku, z którego można przejść do przestrzeni wystawienniczej, restauracji, księgarni i sklepu z pamiątkami. W obiekcie powstały też sale do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Narodowe Muzeum Morskie w Paryżu ma w swoich zbiorach ponad 30 tysięcy dzieł. Placówka posiada też blisko 3 tysiące modeli statków ze wszystkich epok. Zwiedzających powinna zainteresować między innymi cesarska łódka Napoleona I zbudowana w 1810 roku.

zdjęcia: Maxime Verret dla h2o architectes oraz Snøhetta

źródło: Snøhetta

Czytaj też: Muzeum | Kultura | Sztuka | Francja | Wnętrza | Wystawa | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły