Muzeum Sztuki w Łodzi po remoncie prezentuje się wyśmienicie! Wyrazista biel elewacji w połączeniu z misternymi zdobieniami robią wrażenie i to spore. Muzeum Sztuki MS1 przy ul. Więckowskiego 36 to teraz obowiązkowy punkt w trakcie zwiedzania Łodzi. Warto tu jednak zaznaczyć, że tzw. Pałac Maurycego Poznańskiego (obecny gmach Muzeum Sztuki w Łodzi) był odnawiany niespełna 10 lat temu, w ścianach zewnętrznych pojawiły się spękania, powodujące ich wykruszanie.
“Dyrekcja placówki postanowiła przystąpić do naprawy, zanim problem stanie się poważny. Prace rozpoczęte w połowie 2022 r. objęły remont konserwatorski północnej (od ul. Więckowskiego) i wschodniej (od ul. Gdańskiej) elewacji budynku wraz z naprawą tynków i detali architektonicznych. Niezbędnym renowacjom poddano także balkony. Dzięki podjętym pracom z zabytkowego gmachu muzeum zniknęły wreszcie siatki, które szpeciły jego elewacje.” – czytamy w komunikacie na stronie UM Łódź
Pałac Maurycego Poznańskiego, czyli obecne Muzeum Sztuki w Łodzi
Został on zbudowany około 1896 roku, dla Maurycego Poznańskiego i jego żony Sary z domu Silberstein. Neorenesansowy pałac powstał według projektu Adolfa Zeligsona, który wzorował się na budynkach pałaców w Wenecji oraz weneckiej biblioteki Sansovina. Jest to narożny budynek dwupiętrowy z oficyną od ulicy Gdańskiej, budynkami gospodarczymi, tworzącymi wewnętrzny dziedziniec.
Pałac na planie litery L, trzykondygnacyjny. Pałac przyuliczny z rozległym ogrodem (już nieistniejącym). Regularnie ułożone okna zakończone półkoliście oraz urozmaicone regularne balkony, to charakterystyczne elementy elewacji. Budynek wieńczy attyka z przywróconymi przy remoncie budynku w 2010 roku rzeźbami.
Od 1947 roku gmach jest siedzibą Muzeum Sztuki w Łodzi znaną pod nazwą ms1. Z tego też powodu usunięto z większości salonów sztukateryjne dekoracje i boazerie. Przetrwały one jedynie w dzisiejszej sali odczytowej oraz na klatce schodowej, ze ścianami wykładanymi trawertynem i marmurem, piękną balustradą oraz z ogromnym witrażem. Muzeum Sztuki w Łodzi po remoncie to prawdziwa perełka w samym centrum miasta.
źródło: UM Łódź (https://lodz.pl/), Wikipedia (https://pl.wikipedia.org/)
zdjęcia: UM Łódź (https://lodz.pl/)
Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Zabytek | Muzeum | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie