Muzeum X

Muzeum X w Pekinie. Tak Chińczycy promują sztukę współczesną

W Pekinie zbudowano Muzeum X. To nowe miejsce na kulturalnej mapie Pekinu, które powstało z myślą o młodym pokoleniu Chińczyków.

Projekt Muzeum X przygotowali architekci z pracowni TEMP – Howard Jiho Kim, Vince Qianyi Xie, Zhenkun Cai oraz Xiaojing Guo. Muzeum ma być miejscem, w którym wystawy sztuki współczesnej będą często się zmieniać. Architekci stworzyli swego rodzaju ramy, które mają ułatwiać jej odbiór przez młode pokolenie. 

Projekt architektów TEMP ma na celu ponowną interpretację obiektu muzealnego, jako nowoczesnej przestrzeni o uniwersalnym charakterze. Aby to osiągnąć architekci zaproponowali nietypowe modułowe ściany, do których dzieła sztuki można przymocować za pomocą metalowych klipsów. W ten sposób można szybko i bezpiecznie powiesić obrazy, instalacje, ale również urządzenia techniczne jak projektory i telewizory. System ścienny umożliwia też wieszanie białych ścian, jeśli taka potrzeba wynika z charakteru organizowanej akurat wystawy.

Powstały w Pekinie obiekt ma być przeciwieństwem białych i betonowych muzeów. Pekiński obiekt ma ciemną i dynamiczną formę, która przypomina siedzibę firmy z nowoczesnych technologii. 

Muzeum X


Głównym symbolem muzeum jest litera „X”, która ozdobiła wejście do budynku. „X” wykonano z dwóch belek, które wzajemnie się wspierają. Architekci zaprojektowali zakrzywiony dach, który posiada perforację wpuszczającą charakterystyczny wzór światła do przestrzeni wejściowej.

Wewnątrz można oglądać dzieła sztuki z różnych dziedzin. Odwiedzający będą mogli podziwiać dokonania nie tylko artystów, ale też architektów, naukowców, inżynierów, muzyków i projektantów mody.

Czytaj też: Muzeum | Sztuka | Modernizm | Sztuka

fot. Jin Weiqi, źródło: TEMP

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły