muzeum Audemars Piguet

Muzeum zegarków Audemars Piguet. To projekt od Bjarke Ingelsa

Muzeum zegarków Audemars Piguet znajduje się w miejscowości Le Brassus w Szwajcarii. Jego projekt powstał w słynnej pracowni BIG Architects założonej przez Bjarke Ingelsa. Duńscy architekci zaproponowali spiralną formę z dużą liczbą przeszkleń i zielenią na dachu.

Nowoczesne muzeum zbudowano tuż obok pochodzącego z XIX wieku budynku, w którym firma Audemars Piguet otworzyła swoją pierwszą siedzibę. To właśnie w tym miejscu już w 1875 r. zaczęły powstawać kultowe zegarki. Muzeum działa nie tylko w nowej bryle, ale też w historycznym gmachu, który został gruntownie wyremontowany. Rewitalizację starego budynku przeprowadziło szwajcarskie biuro architektoniczne CCHE.

W sumie muzeum ma 2400 m kw. powierzchni. Tyle wystarczy, aby efektownie eksponować najcenniejsze zbiory marki. Architekci zaproponowali niewielki budynek o spiralnej formie. W sumie powstały dwie spirale, które przenikają się wzajemnie tworząc przeszklenia dla okien i świetlików w suficie.


W środku zobaczyć można ponad 300 eksponatów, najcenniejszych zegarków Audemars Piguet. Zwiedzanie odbywa się zgodnie z… ruchem wskazówek zegara od spiralnej części budynku, a następnie dalsza część urządzona jest w historycznym budynku. Goście mogą nie tylko zobaczyć zegarki, ale też podpatrzeć jak eksperci Audemars Piguet wykonują nowe modele. Z okien muzeum dobrze widać warsztaty, w których pracują zegarmistrzowie. Prawdziwą gratką jest jednak zegar Universelle, który uchodzi za najbardziej skomplikowany w historii marki Audemars Piguet. Model ten stworzono już w 1899 r. Universelle zajął centralne miejsce w muzeum niczym Słońce w układzie słonecznym – pozostałe modele zegarków rozmieszczono wokół głównej „gwiazdy” niczym planety.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Podróże | Szwajcaria

 

źródło: BIG (www.big.dk)