MVRDV chcę przebudować zabytkowy budynek we Wrocławiu. Wow!

MVRDV to jedno z najbardziej prestiżowych biur architektonicznych na świecie. W Polsce znani są z wielu wspaniałych projektów, jednak jedynym gotowym obiektem jest wieżowiec Bałtyk, który już stał się ikoną nowoczesnego Poznania. Tym razem przyszła kolej na Wrocław.

MVRDV zaproponowało renowacje zabytkowego budynku pochodzącego z XIX wieku. W okresie wojny w budynku mieściła się baza dla artylerii wybudowana przez Niemców w 1945 roku. Jest to jeden z nielicznych budynków na Wyspie Słodowej, który przetrwał oblężenie Wrocławia.

W kamienicy powstaną m.in. punkty gastronomiczne i biura. Wnętrza budynku i taras w przyszłości będą też udostępniane na wydarzenia kulturalne organizowane na Wyspie Słodowej. Uroczyste otwarcie Concordia Hub przewidziano na początek 2020 r.

Za projekt architektoniczny odpowiada niezastąpione studio MVRDV z Holandii, autorzy projektu poznańskiego Bałtyku. W charakterze co-architektów występuje wrocławska pracownia Q2Studio. Projekt wykonawczy realizuje firma Demiurg. Inwestycję prowadzi natomiast Pro Design.


MVRDV w swoim projekcie zakłada zachowanie obecnej bryły budynku. Zmiany mają dotyczyć w głównej mierze fasady, która stanie się bardziej nowoczesna i funkcjonalna. Duże przeszklenia wychodzące na rzekę mają doświetlać wewnętrzne ekspozycje, jednocześnie pozwalając na podziwianie panoramy miasta z perspektywy rzeki. Niektóre elementy fasady, takie jak sztukaterie, czy płaskorzeźby zostaną odnowione i naniesione na ściany ponownie dzięki dawnym fotografiom i obrazom.

materiały: http://q2studio.pl