MVRDV zmieniło opuszczone centrum handlowe

MVRDV zmieniło opuszczone centrum handlowe w miejską lagunę. 

Opuszczone budynki stojące w centrach miast to niejednokrotnie spory problem zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów. Właśnie dlatego na zlecenie miasta, biuro architektoniczne MVRDV zmieniło opuszczone centrum handlowe w miejską lagunę, czyli park miejski pełen publicznych basenów. 

Lush Lagoon, bo tak nazwano park zaprojektowany przez niderlandzkie biuro architektoniczne MVRDV, to zespół kilkunastu basenów miejskich i fontann połączonych specyficznym parkiem. Miejska laguna powstała na terenie opuszczonego centrum handlowego China-Town Mall, które powstało w 1978 roku przy porcie w Tajwanie. Obiekt od kilku lat był opuszczony, a część jego konstrukcji była na tyle niestabilna, że władze musiały odciąć mieszkańcom dostęp do terenu.


Po kilku latach, opustoszała działka została wpisana w spory plan przebudowany całej dzielnicy, dzięki czemu pojawiła się szansa na ponowne zwrócenie fragmentu miasta mieszkańcom. Do współpracy zaproszono architektów z całego świata, którzy mieli zaproponować w jaki sposób odmienić przeznaczenie działki. Niderlandzcy architekci z MVRDV zaproponowali usunięcie części zabudowy dawnego centrum oraz zostawienie wyłącznie zewnętrznych ścian opartych na betonowych filarach, które wytyczają obrys działki. Wnętrze dawnego China-Town Mall zostało uprzątnięte, a jego miejsce zajęły obłe, płytkie baseny, w które wcinają się usypane wysepki z nasadzoną zielenią. W ten sposób MVRDV zmieniło opuszczone centrum handlowe w miejską lagunę, która jest dostępna dla mieszkańców przez cały dzień. Nowy park z miejskimi basenami nazwano Tainan Spring, co można przetłumaczyć jako Tajwańska Wiosna. 

„W Tainan Spring ludzie mogą kąpać się w zarośniętych pozostałościach centrum handlowego, a dzieci będą pływać w ruinach przeszłości. Laguna była inspirowana historią miasta, zarówno pierwotną dżunglą, która dawniej się tu mieściła, jak i wodą, która otacza miasto. Te rzeczy były ważnymi źródłami inspiracji” – powiedział Winy Maas, wspólnik i założyciel MVRDV  

O architektach: 
MVRDV został założony w 1993 roku przez Winy Maas, Jacoba van Rijsa i Nathalie de Vries. Z siedzibą w Rotterdamie, w Holandii. „Mamy globalny zasięg, dostarczając rozwiązania współczesnych problemów architektonicznych i urbanistycznych we wszystkich regionach świata. Nasza metoda projektowania oparta na ścisłej współpracy i badaniach naukowych angażuje klientów, interesariuszy i ekspertów z wielu dziedzin już na wczesnym etapie procesu twórczego. Rezultatami są wzorcowe, szczere projekty, które umożliwiają rozwój naszych miast i krajobrazów w kierunku lepszej przyszłości. Prace MVRDV są wystawiane i publikowane na całym świecie i otrzymały wiele międzynarodowych nagród. Dwustu pięćdziesięciu architektów, projektantów i urbanistów opracowuje projekty w ramach interdyscyplinarnego, wspólnego procesu projektowania, który obejmuje rygorystyczne badania techniczne i twórcze. MVRDV współpracuje z BIM i posiada oficjalnych wewnętrznych asesorów BREEAM i LEED.” – czytamy na stronie architektów. MVRDV znane jest Polakom między innymi z poznańskiego biurowca Bałtyk. 

Czytaj też: MVRDV | Architektura | Chiny | Park  | Zieleń | Ciekawostki | Metamorfoza

źródło: MVRDV / materiały prasowe
fot. Daria Scagliola.