Na Bielanach odsłonięto mural WOŚP. Jego projekt wykonał sam Jurek Owsiak

28 marca bielańscy wolontariusze, burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk, prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jurek Owsiak, ks. Wojciech Drozdowicz oraz mieszkańcy symbolicznie odsłonili nowy, ogromny mural, który powstał na ścianie bloku przy ul. Marymonckiej 155 w Warszawie. Jego autor – Szef Fundacji WOŚP, projektując mural, nawiązał do wyjątkowej dobroczynności i solidarności mieszkańców dzielnicy. Całość utrzymana jest w żywych kolorach, a jej tematyka nawiązuje do orkiestry.

Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli wolontariusze z Bielan, zaangażowani w tegoroczną zbiórkę oraz organizację wydarzeń towarzyszących 32. Finałowi. W styczniu na Bielanach w turnieje, biegi, zawody pływackie, morsowanie czy koncertowanie włączyło się ponad 900 osób, które stworzyły łącznie sześć sztabów. Z puszką z charakterystycznym serduszkiem kwestowały przedszkolaki, uczniowie i licealiści. Rodzice i seniorzy piekli ciasta, przygotowywali dekoracje na finałowe wydarzenia, a strażacy uczyli udzielać pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED.


Wrzeciono znam bardzo dobrze. Kilkadziesiąt lat temu wychodziliśmy stąd, od mojego przyjaciela, aby ruszyć autostopem do Gdańska. Tutaj słuchaliśmy po raz pierwszy muzyki z amerykańskiego Woodstocka. Tutaj na Bielanach, w tych domach, powstawały pierwsze idee zrobienia pięknego koncertu, który dzisiaj jest jednym z najpiękniejszych na świecie. I być może idea orkiestry, takiej wspólnoty, rodziła się właśnie tutaj na Wrzecionie – mówił Jurek Owsiak.

W organizację Finału włączyli się lokalni przedsiębiorcy oraz prywatne osoby, przekazując swoje usługi i unikatowe przedmioty, co umożliwiło przeprowadzenie prawie 330 aukcji. W trakcie Finału na Bielanach, który dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, zebrano 570 tys. zł.

Mural WOŚP
Fot. bielany.um.warszawa.pl

Mural ma powierzchnię prawie 300 m kw. i powstawał przez 7 dni roboczych. Malowała go grupa 5 artystów z Wallart, którzy zostali wyłonieni w konkursie ofert ogłoszonym przez Bielański Dom Kultury. Centrum muralu stanowi charakterystyczne i znane wszystkim serce, będące logo fundacji. Dookoła znajdują się kolorowe elementy kojarzące się z muzyką i orkiestrą, takie jak trąbki czy gitary. Pod spodem widnieje napis:

Bielany

TU WSZYSTKO GRA OK!

Siema Jurek Owsiak

Lokalizacja muralu jest bardzo istotna i symboliczna – to droga wjazdowa do Warszawy z kierunku Gdańska. Malowidło nie zostało sfinansowane ze środków WOŚP.

Nie bójmy się wyzwań. Takich wyzwań jak te, które podjęliśmy 32 lata temu. Myśleliśmy, że to będzie trwało przez chwilę, a trwa do dziś – dodał prezes Zarządu Fundacji.

Jest to już piąty mural (po malowidłach w Hadze, Łodzi, Słubicach i Zielonkach-Parceli) i 69. miejsce imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na mapie Polski i świata.

 

Autorzy: Wallart

Źródło: bielany.um.warszawa.pl, WOŚP

Czytaj też: ElewacjaMurale | Warszawa | Sztuka| Ciekawostki

Temat: Na Bielanach odsłonięto mural WOŚP. Jego projekt wykonał sam Jurek Owsiak

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły