zdjęcie ilustracyjne, autor: klamczynski

Na Mazowszu powstanie ponad 1000 km tras dróg rowerowych

To element tak zwanego systemu EuroVelo, sieci dróg rowerowych biegnących przez państwa w Europie. Właśnie podpisano umowę, dzięki której w województwie mazowieckim zbudowanych zostanie aż 1 100 km tras dróg rowerowych.

W pierwszej kolejności budowa obejmie 550 km tras. Docelowo sieć połączy Warszawę z województwami łódzkim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim.

Inwestycja zrealizowana zostanie przy wsparciu sejmiku Mazowsza, który zarezerwował na ten cel 11 mln zł. Trasy będą przebiegać przez miasta województwa i połączą się z innymi w województwach ościennych.

Założeniem projektu jest to, aby biegły one możliwie bezkolizyjnie. Ścieżki mają być poprowadzone m.in. wałami przeciwpowodziowymi czy wzdłuż linii kolejowych, co pozwoli je skomunikować z transportem publicznym. Parametry tras będą dostosowane do pełnienia funkcji turystycznych, ale i transportowych. Po to, aby lokalne ścieżki stały się wygodną alternatywą dla innych środków komunikacji – mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Najpierw opracowana zostanie koncepcja programowa, w której ustalony zostanie docelowy przebieg tras. Koncepcja ma też określać rozwiązania, które pozwolą na ich szybką budowę. W poniedziałek 12 lutego samorząd województwa podpisał dwie umowy. Pierwsza dotyczy przebiegu trasy wzdłuż Wisły (110 km) i na linii Kozienice – Radom – woj. świętokrzyskie (95 km). Realizacja tego odcinka ma kosztować 2,3 mln zł.


Druga umowa dotyczy przebiegu trasy wzdłuż linii kolejowych – z Warszawy do Żyrardowa i województwa łódzkiego (ok. 60 km), trasę z Warszawy do Ciechanowa i woj. warmińsko-mazurskiego (ok. 100 km) oraz trasę z Warszawy do Siedlec i województwa podlaskiego (ok. 150 km), a także pierwszy odcinek trasy z Warszawy do Radomia wzdłuż linii kolejowej Warszawa – Radom, odcinek do Piaseczna, połączony z trasą wzdłuż Wisły (ok. 35 km). Koszt umowy to 3,6 mln zł.

Na przejażdżkę nowymi trasami będziemy musieli jeszcze poczekać. Urzędnicy szacują, że koncepcja ma powstać w ciągu roku od podpisania umów. Następnie przygotowane zostaną projekty budowlane i ruszy ich realizacja.

Trasy realizowane przez samorząd województwa będą częścią sieci EuroVelo – tras turystycznych o znaczeniu międzynarodowym.

źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Czytaj też: Podróże | Urbanistyka | Polecane | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie