Na odbudowę czekał ponad 70. lat. Ratusz w Strzelinie powrócił w historycznej formie

To budynek z bogatą historią. Ratusz w Strzelinie zbudowany został prawdopodobnie na początku XIV wieku. Wielokrotnie ulegał zniszczeniu w wyniku pożaru. W 1945 roku został ponownie spalony, a wieża wysadzona. Po 70. latach budynek odbudowano.

Wygląd obecnego ratusza zmieniał się kilka razy. Jego przebudowa w stylu wczesnorenesansowym odbywała się w latach 1520-1526. Budynek spłonął w 1548 roku i odbudowany został w 1564 roku. Kolejny pożar dotknął budynek w 1619 roku – spłonęła wtedy wieża, którą odbudowano rok później. Radość z odbudowy nie trwałą długo. W 1648 roku doszło do katastrofy budowlanej i wieża runęła. Kolejny pożar w budynku miał miejsce w 1706 roku. Ratusz ponownie odbudowano, a wieżę trzynaście lat później. W 1817 roku w budynek uderzył piorun, dlatego postanowiono odbudować niższą wieżę, a budynek ratusza pozbawiono cech renesansowych. Ostatni tragiczny moment w historii budynku nastąpił w 1945 roku, kiedy ratusz został spalony, a wieża wysadzona w powietrze. Przetrwała tylko czworoboczna podstawa wieży.

Po kilkudziesięciu latach wieżę odbudowano. W 2011 roku na szczycie wieży zamontowano kopułę. Przez kilka lat mieszkańcy oglądali tylko samotnie stojącą wieżę, aż do dziś. Właśnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, a ratusz w Strzelinie ponownie odżyje.

Odbudowa gmachu ruszyła w 2020 roku. Zdecydowano, że wygląd ratusza będzie nawiązywał do budynku z połowy XVI wieku. Z kolei wnętrze będzie nowoczesne i przystosowane do współczesnych standardów biurowych.

Ratusz w Strzelinie w XVIII wieku

W ubiegłym roku rozpoczęto prace nad elementami konstrukcyjnymi (słupy żelbetowe, ściany konstrukcyjne, ramy, wieńce i stropy)oraz ścianami działowymi poszczególnych kondygnacji ratusza. Oczyszczono kamienne ściany sklepienia piwnic oraz skorygowano i naprawiono przejścia pomiędzy pomieszczeniami. Wykonano spoinowanie ścian i sklepień wszystkich pomieszczeń piwnic. Ponadto rozpoczęto wykonywanie attyki (górny element elewacji budynku w postaci zdobionej ścianki osłaniającej dach) oraz rozpoczęto prace przy zewnętrznej ścianie osłonowej wraz ociepleniem ratusza. Pracownicy wstawili również wszystkie okna fasadowe oraz wykonali większość drewnianej konstrukcji dachu budynku. Wewnątrz obiektu rozpoczęto natomiast wykonywanie instalacji elektrycznych teletechnicznych oraz tynkowanie ścian pomieszczeń na parterze, pierwszym i drugim piętrze ratusza – przypomina Gmina Strzelin na swoim fanpage na Facebooku.

Powierzchnia użytkowa całego ratusza wyniesie ponad 3,1 tys m kw. Dokumentację projektową przygotowała Autorska Pracownia architekta Macieja Małachowicza. Inwestorem jest spółka Strzeliński Ratusz.

źródło: UM Strzelin

Czytaj też: Zabytek | Renowacja | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie