Najcieńszy wieżowiec świata. Działka ma zaledwie 6,4 metra szerokości!

Zaprezentowano właśnie projekt na najcieńszy wieżowiec świata, który ma stanąć w australijskim Sydney. Pencil Tower Hotel zaprojektowany został przez architektów z pracowni Durbach Block Jaggers. Wieżowiec pełniący funkcję hotelu ma stanąć w centrum Sydney przy ulicy 410 Pitt Street. Jego szerokość w najszerszym punkcie ma wynieść 6,4 metra co uczyni go najwęższym wysokościowcem w Australii i jednym z najwęższych budynków na świecie. 

Architekci z Durbach Block Jaggers mówią o nim z uśmiechem “skrobacz chmur”, ponieważ jest “zbyt cienki, aby zakwalifikować go jako drapacz chmur”. Według firmy Durbach Block Jaggers, przy stosunku wysokości do szerokości wynoszącym 16:1, Pencil Tower Hotel będzie najcieńszym wieżowcem w Australii i jednym z najwęższych budynków mieszkalnych na świecie. 


Nieco ponad 100-metrowa wieża ma powstać w centrum Sydney, na działce przy 410 Pitt Street, która ma zaledwie 6,4 metra szerokości. W sumie w hotelu znajdą się 173 pokoje hotelowe z sześcioma apartamentami na każdym piętrze. Budynek będzie stał na siedmiopiętrowym podium, w którym znajdzie się lobby, kawiarnia i salon, a na wyższych piętrach – spa, z którego będzie można wyjść na wystający taras.

Według planów architektów z Durbach Block Jaggers wieżowiec ma przypominać wysoką, smukłą kolumnę: “Nieprawdopodobnie wąski, szeroki na sześć metrów teren jest ma zgodę na wybudowanie tu 100-metrowej wieży. Nasza propozycja uwzględnia tę niezwykłą, stonowaną jakość, proponując “kolumnową” wieżę na niskim podium.” 

Firma Durbach Block Jaggers zaprojektowała podium nawiązujące do sąsiednich fasad na poziomie ulicy, podczas gdy wieża ma sparowaną, nowoczesną fasadę, a spa jest przykryte smukłym, sklepionym dachem z sufitem pokrytym kafelkami. “Podium nawiązuje do delikatności i detali swoich sąsiadów, nawiązując do wielkich łukowych murów z cegły. Podsufitka łukowego sufitu jest pokryta jasnymi kafelkami, widocznymi zarówno z ulicy poniżej, jak i z miasta poza nią. “ – dodają architekci

Warto dodać, że Pencil Tower Hotel konkuruje o miano najwęższego wieżowca na świecie z budowanym obecnie w Nowym Jorku wieżowcem 111 West 57th. Nowojorski “ołówek” będzie miał większą szerokość (13 metrów na poziomie działki), jednak jego proporcja wysokości do szerokości ma wynosić 24:1, bowiem wieżowiec będzie znacznie wyższy niż australijski odpowiednik. Jak wam się podoba najcieńszy wieżowiec świata?

Czytaj też: Wieżowiec | Australia | Architektura | Ciekawostki

źródło: Durbach Block Jaggers