Źródło: tunel-swinoujscie.pl

Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce otwarta. Tunel w Świnoujściu połączył dwie wyspy.

Pod Świną, rzeką przepływającą przez Świnoujście, właśnie otwarto jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie i najdłuższą przeprawę podwodną w Polsce. Nowy tunel w Świnoujściu to nowe możliwości dla miasta i koniec długich kolejek w oczekiwaniu na przeprawę wodną.

Nowy tunel połączył polsko-niemiecką wyspę Uznam z Wolinem, na odcinku od ul. Karsiborskiej do skrzyżowania z ul. Duńską i ul. Fińską. W ramach inwestycji przebudowane zostały istniejące przyległe ulice. Realizacja niezwykłej inwestycji trwała łącznie pięć lat, choć samo drążenie podwodnego tunelu zajęło jedynie pół roku.

Źródło: tunel-swinoujscie.pl


Tunel pod Świną to jednopasmowa droga w każdą stronę o łącznej długości prawie 3,2 km, z czego długość wydrążonego tunelu to niespełna 1,5 km. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę, a nowo otwarty tunel znacząco usprawni połączenie komunikacyjne pomiędzy wyspami. Teraz przejazd zajmuje kierowcom zaledwie dwie minuty, dotychczas pokonanie przeprawy promem „Karsibór” trwało 10. Umowę na budowę tunelu pod Świną podpisano z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm PORR S.A./Gülermak, 17 września 2018 roku. Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Koszt budowy to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dołożyło z własnego budżetu miasto Świnoujście.

Świnoujście to wyjątkowe miasto, gdyż jako jedyne w Polsce jest położone aż na 44 wyspach. Dwie największe to Uznam i Wolin. Do tej pory jedynym dostępnym połączeniem między tymi wyspami, a także między wolińską a uznańską częścią Polski, były dwie przeprawy promowe. Łączyło się to z długimi kolejkami oczekiwania na przeprawę, co stanowiło znaczne utrudnienie (zwłaszcza w sezonie letnim) i negatywnie wpływało na wizerunek miasta. Nowy tunel w Świnoujściu go zdecydowanie poprawi.

Źródło: tunel-swinoujscie.pl, urbanity.pl, muratorplus.pl

Zobacz też: Architektura | Urbanistyka | Miasto | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły