Najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczna znajduje się w… Poznaniu!

Najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczna na świecie znajduje się w Poznaniu! To już trzecie wyróżnienie dla poznańskiego skweru zaprojektowanego przez Pawła Grobelnego. W 2018 roku projekt otrzymał główną nagrodę jury „Polska Architektura XXL” w kategorii „Przestrzeń Publiczna”, a w 2019 znalazł się w grupie pięciu laureatów najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w duchu zrównoważonego rozwoju. Tym razem międzynarodowe jury paryskiego konkursu „DNA PARIS DESIGN AWARD 2020” wybrało piętnaście najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych z całego świata, a wśród nich znalazł się projekt polskiego projektanta.

Oprócz projektu z Polski wśród laureatów znalazły się realizacje między innymi z Kanady, Hong Kongu i Japonii. Jest to pierwsza realizacja przestrzeni publicznej z Polski, która została nagrodzona w konkursie „DNA PARIS DESIGN AWARD”. 


Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną ale także wykorzystywaniem naturalnych materiałów. Szczególnie bliska jest mu praca z drewnem, z którym stara się pracować w większości swoich projektów. Jego prace charakteryzują się doskonałym wyczuciem miejsca, w które bezszelestnie wpisuje swoje realizacje.

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i dużych założeń ogrodów prywatnych. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli, ogrodzie należącym do Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie oraz w największym parku miejskim w Szanghaju, a także przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense.

Nagrodzony skwer powstał na poznańskim Chwaliszewie przy ulicy Czartoria 2, nieopodal parku Stare Koryto Warty.

Czytaj też: Poznań | Polska | Miasto | Meble miejskie | Wydarzenia

Źródło materiałów : Paweł Grobelny / www.pawelgrobelny.com / Najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczna na świecie znajduje się w Poznaniu