Najnowocześniejsza Komenda Straży Pożarnej w Polsce.

Obiekty wykorzystywane w codziennej pracy służb mundurowych powinny być nowoczesne, funkcjonalne i ułatwiać szybkie reagowanie w nagłych przypadkach. Przykładem takiego obiektu jest najnowocześniejsza Komenda Straży Pożarnej w Polsce, która powstała w Żninie. Za projekt konstrukcji oraz instalacji, w które wyposażono budynek, odpowiada poznańska pracownia projektowa DEMIURG.

Jednostka ratowniczo-gaśnicza powstała przy ul. Dąbrowskiego w Żninie. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni blisko 3000 m.kw. składa się z części administracyjnej z salą szkoleniową oraz pomieszczeniami dla załogi: szatnią, sypialnią, kuchnią i toaletami z prysznicami. Wewnątrz nie zabrakło miejsca na pomieszczenia treningowe, które wspólnie z zaprojektowaną na terenie inwestycji ścianą wspinaczkową, stanowią doskonałe zaplecze do ćwiczeń pożarniczych.

Najnowocześniejsza Komenda Straży Pożarnej wyposażona została w boksy garażowe, mieszczące 12 pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Obiekt spośród innych tego typu realizacji wyróżnia lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, przystosowane do obsługi lądowań nocnych. Zostało zlokalizowane na dachu komendy. Konstrukcję lądowiska wykonano z profili stalowych, pełniących rolę rusztu podpierającego zespoloną z nim krzyżowo zbrojoną płytę żelbetową, o grubości 25 cm. Konstrukcja została wsparta na żelbetowych ścianach budynku. Lądowisko zaprojektowano do przeniesienia obciążeń od śmigłowca o masie do 5,7 t. W celu uniknięcia przekazywania na budynek drgań towarzyszących lądowaniu śmigłowca, oparcie zrealizowano na 26 łożyskach podporowych, wykorzystywanych między innymi w mostownictwie. W grubości płyty żelbetowej przewidziano instalacje podgrzewające, zabezpieczające jej powierzchnię przed oblodzeniem. 

Warto wspomnieć, że to niejedyny budynek dla Straży Pożarnej, w którego projektowaniu uczestniczyła pracownia DEMIURG. Spółka opracowała projekty siedzib jednostek ratowniczo-gaśniczych w Poznaniu, Rzeszowie i Koszalinie, a doświadczenia zdobyte przy żnińskiej realizacji wykorzystała przy projektowaniu innych lądowisk dla śmigłowców, m.in. w Sokołowie Podlaskim, Gorzowie Wielkopolski, Polskiej Nowej Wsi k. Opola, Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskiem.

Strażnica w Żninie służy strażakom, którzy oprócz codziennych obowiązków, obecnie aktywnie wspierają walkę z epidemią wywołaną przez koronawirusa. Mamy nadzieję, że nowoczesny obiekt oddany do ich dyspozycji chociaż częściowo ułatwia pokonywanie wyzwań z jakimi codziennie muszą się mierzyć w ramach swojej trudnej  i odpowiedzialnej pracy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka wszystkim przedstawiecielom służb mundurowych w imieniu redakcji składamy najlepsze życzenia.

Czytaj też: Polska | Ciekawostki | Architektura | Miasto | Technologia |

źródło: materiały prasowe /  www.demiurg.com.pl

Zdjęcia: Tomasz Hejna LAGOMphoto