Najpiękniejsze ławki miejskie. Jedną z nich stworzyła Polka! [TOP 5]

Ławki miejskie to bardzo ważny element każdego miasta. Nie tylko pokazują podejście włodarzy do mieszkańców, ale przekazują także ważną informację na temat estetyki, gustu, kultury, czy wymagań społeczeństwa. Jak podchodzą do tej sprawy w Londynie? Sprawdzamy!

Właśnie poznaliśmy wyniki londyńskiego konkursu dla młodych projektantów. Ich zadaniem było zaprojektowanie mebli miejskich, które ozdobią londyńską dzielnicę biznesową. Konkurs zorganizowano w ramach London Festival of Architecture.

 

Whippet Good / Delve Architects with DragonSmoke
Śpiący whhipet to ławka mająca nieco humorystyczne podejście do tematu. Zwinięta w kłębek konstrukcja przypomina śpiącego psa, który ma przypominać mieszkańcom, o tym jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają czworonożni przyjaciele. Założycielami studia Delve są Alex Raher i Edward Martin.BenchTime / Anna Janiak
Ogarnia nas wielka duma, gdy w tak prestiżowym konkursie spotykamy polskie nazwisko. Anna Janiak to pochodząca z Polski projektantka, która studiuje w Londynie. Ania zaprojektowała minimalistyczną ławkę, którą tworzą dziesiątki czerwonych prętów. To, co wyróżnia pracę Anny to fakt, że jej ławka działa również jako zegar słoneczny. Inspiracją dla młodej projektantki były obiekty The Jantar Mantar z New Delhi.


City Blocks / Astrian Studio Architects
Kolejnym wyróżnionym projektem jest seria mebli City Blocks. Jury doceniło nie tylko estetykę, ale również modułowość konstrukcji, dzięki czemu ławkę można dowolnie modyfikować co sprawia, że mebel nigdy nie będzie wyglądał identycznie. Projekt wykonało studio Astrian Studio Architects.


Love Without Borders / Armor Gutiérrez Rivas

Miłość bez granic. Taki tytuł otrzymała ławka autorstwa Armor Gutiérrez Rivas z pracowni Atelier La Juntana. Jej celem jest przypominanie, że miłość potrafi przerwać nawet najgrubsze kraty, co symbolizuje wcięcie w kształcie serca.


Correlated Journeys / Sarah Emily Porter & James Trundle
Last but not least. Ławka Correlated Journeys to pomysłowa interpretacja londyńskiego metra, które uchodzi za najlepiej rozwinięte na świecie i od lat jest jedną z wizytówek miasta. Kolorowe powyginane paski odnoszą się do linii londyńskiego metra. Ławka ma zachęcać do podróżowania komunikacją miejską!