2021DS15 111 W 57, Architect: SHOP Architects; Location:New York, New York

Najsmuklejszy wieżowiec świata gotowy. Ma tylko 18m szerokości.

Najsmuklejszy wieżowiec świata powstał na nowojorskim Manhattanie. Zlokalizowany jest dokładnie między szóstą a siódmą aleją, czyli w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji Wielkiego Jabłka. Wieżowiec w najszerszym punkcie ma tylko 18 metrów szerokości, co przy wysokości wynoszącej 435 metrów wysokości daje stosunek szerokości do wysokości 1:24 – jest to pierwsza taka proporcja w historii architektury. 

Budowa drapacza chmur „111 W. 57th St. / Stainway Tower”  rozpoczęła się w 2014 roku w miejscu, gdzie kiedyś stał sklep z fortepianami i biura Steinway & Sons, skąd pracownia SHoP Architects zaczerpnęła inspirację na jego nazwę. Warto dodać, że budynek, w którym dawniej mieścił się legendarny sklep z fortepianami, został w 2001 roku wpisany na listę zabytków, co skutkowało brakiem możliwości zmian w architekturze zabytkowego obiektu. W efekcie architekci postanowili zachować przyziemie, budując wieżowiec ponad dachem zastanego budynku.

Budowa wieżowca została wstrzymana w 2017 roku ze względu na wiele nieścisłości w kwestii szacowanego budżetu oraz wycofanie się głównych inwestorów. Budżet został przekroczony o niespełna 50 milionów dolarów, co wymusiło inwestorów do zmiany założeń. Obawiano się, że obiekt nie zostanie nigdy skończony, lecz prace wznowiono w 2018 roku. Koszt budowy tego niesamowitego wieżowca wyniósł 2 miliardy dolarów.

Wschodnie jak i zachodnie zewnętrzne ściany obiektu pokryte są płytami terakotowymi wraz ze złotymi zakrzywionymi ramami, które nawiązują do starego amerykańskiego budownictwa. Pozostałe elementy fasady budynku pokrywają oszklone płyty, w których odbiciu podziwiać możemy Central Park oraz panoramę miasta. Południową fasadę zbudowano w postaci licznych cofających się stopniowań, aby zapewnić stabilność od podłoża oraz by czynnik atmosferyczny, jakim jest wiatr, nie wpływał w żaden sposób na konstrukcje budynku.

Najsmuklejszy wieżowiec świata to apartamentowiec o łącznej powierzchni 53172,9 metrów kwadratowych. Posiada 60 apartamentów oddanych do użytku w 2021 roku rozmieszczonych na 80 piętrach. Wszystkie kondygnacje łączą oczywiście windy. Mieszczące się w nim apartamenty budzą sporą kontrowersję ze względu na swoje ceny. Najtańszy apartament kosztuje około 14 milionów dolarów, natomiast najdroższy zakupiony już przez kogoś kosztował prawie 57 milionów dolarów.

Oryginalny budynek Steinway został odnowiony i zaadaptowany na 14 apartamentów typu condominium. Reszta apartamentów tego typu mieści się już w nowo powstałej wieży. Wśród nich powstało również 7 apartamentów typu duplex. Większość mieszkań zajmuje powierzchnie całego piętra oraz mieszczą trzy sypialnie, trzy łazienki, salon oraz kuchnię. Do mieszkań dostać się można bezpośrednio z wind, których w całym obiekcie jest łącznie 14. W wystroju pomieszczeń zadbano o każdy detal nawiązujący do historii budynku poprzez staranny dobór materiałów budowlanych. Znajdziemy tam złote klamki w kształcie węża w salonie, jak i kamienne wykończenia w łazienkach z kamienia typu Onyks.

W budynku znajduje się kilka przestrzeni rekreacyjnych o łącznej powierzchni 1900 metrów kwadratowych. W jej skład wchodzą m.in.: 25-metrowy basen, salon fryzjerski, siłownia oraz przestronny salon z fortepianem Steinway. Na parterze zlokalizowany jest spory hol z recepcją o suficie na wysokości 14 metrów.

Najwyższe budynki Nowego Jorku: 
– World Trade Center – 541,3 metrów wysokości
– Central Park Tower – 472 metrów wysokości
– Stainway Tower – 435 metrów wysokości
– 432 Park Avenue – 426 metrów wysokości
– Empire State Building – 381 metrów wysokości
– Bank of America Tower – 366 metrów wysokości
– Three World Trade Center – 329 metrów wysokości
– Chrysler Building – 320 metrów wysokości
– New York Times Building – 319 metrów wysokości

Dla porównania najwyższy budynek w Polsce ( i zarazem w całej Unii Europejskiej) – VARSO – mierzy “zaledwie” 310 metrów wysokości.

O pracowni:
ShoP Architects — firma architektoniczna z dolnego Manhattanu założona w 1996 roku przez Grega Pasquarellego, Christophera Sharplesa, Coren Sharples, Kimberly Holden i Williama Sharplesa. Zatrudnia około 180 pracowników, których prace były wystawiane na całym świecie i znalazły się w stałej kolekcji Museum of Modern Art. Jedna z najbardziej wpływowych pracowni architektonicznych na świecie.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Nowy Jork | Wieżowiec | Szkło | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://www.shoparc.com
Zdjęcia: https://www.shoparc.com