Największy salon motocyklowy w Europie projektu REFORM Architekt

Budynek o powierzchni 9000 m² zlokalizowany przy ulicy Puławskiej w Piasecznie to prawdziwa mekka dla motocyklistów! Największy w Europie salon motocyklowy dla grupy Liberty Motors został zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt.

Salon motocyklowy grupy Liberty Motors
To miejsce, gdzie bez wątpienia można spotkać pasjonatów jednośladów. Lata projektowania i rok realizacji przerodziły się w powstanie salonu motocyklowego, gdzie siedzibę mają znane marki takie jak: Ducati, Aprilii, Moto Guzzi, Yamaha, BMW, Piaggio czy Vespy. Autorem projektu jest architekt Marcin Tomaszewski, który zaproponował dwukondygnacyjny budynek wraz z garażem podziemnym.

Kolorystyka obiektu miała ściśle nawiązywać do salonu motocyklowego. Postawiono na czarną elewację oraz korten – materiał o zwiększonej odporności na korozję. Na specjalne zamówienie naszej pracowni został dobrany do niego kolor z firmy ROCKWOOL, z serii Rockpanel. Zależało mi, by wskazany odcień jak najbardziej imitował rdzę. To autorski projekt – zdradza architekt.


Założenia i poszczególne kondygnacje
Założeniem było stworzenie stref zlokalizowanych w równych odstępach, które tworzyłyby osobne salony dla poszczególnych marek. Istotną kwestią było rozplanowanie odpowiedniej powierzchni przeznaczonej dla konkretnego brandu. Stanowiło to punkt wyjścia do zaprojektowania dalszych konstrukcji.

Cała bryła budynku (boxy z poszczególnymi brandami) spięta jest cortenową ramą, która ma obniżenie zaprojektowane na wszystkich kondygnacjach i tworzy charakterystyczne, główne wejście do budynku. Można wejść do różnych salonów, nie wychodząc na zewnątrz. Z kolei będąc na zewnątrz, klient może dostać się do poszczególnych salonów z pominięciem tych, którymi nie jest zainteresowany – tłumaczy architekt, Marcin Tomaszewski.

Pierwsza kondygnacja została w całości zajęta przez grupę Liberty Motors. Do dyspozycji klientów jest także salon I’M Inter Motors z odzieżą, kaskami i akcesoriami motocyklowymi. Strefa relaksu oraz fitness zlokalizowane zostały na ostatniej kondygnacji.

Salon motocyklowy i serwis w jednym miejscu
Na tyłach salonu architekt zaprojektował duży serwis motocyklowy dla wszystkich marek, który jest widoczny z każdego poszczególnego brandu. Będąc w salonie, klienci mogą obserwować przez szybę etapy serwisowania ich motocykli.

W projekcie została wykorzystana konstrukcja żelbetowa. Na parterze dostrzegalne jest regularne ustawienie szkła, na piętrze zaś, szkło jest już znacznie bardziej nieregularne i asymetryczne. Wypełnienie pomiędzy szklanymi elementami stanowi czarny alucobond. Do wykończenia elewacji wykorzystano także wspomnianą stal – korten. Salon w Piasecznie posiada własny parking i bardzo dogodny dojazd od ulicy Puławskiej.
Projekt pracowni REFORM Architekt został zrealizowany w 2020 roku.

Zobacz również: Motoryzacja | Polscy projektanci | Architektura | Witryna Sklepowa | Wnętrza

O architektach:

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły