najwyższy apartamentowiec na południowej półkuli

Powstał najwyższy apartamentowiec na południowej półkuli. Ma 100 pięter!

Najwyższy apartamentowiec na południowej półkuli powstał w australijskim Melbourne. Apartamentowiec Australia 108 ma 100 pięter, a jego wysokość osiągnęła ponad 319 metrów. Dla porównania, najwyższy wieżowiec w Polsce Varso Tower ma wysokość 310 metrów, natomiast najwyższy polski apartamentowiec Złota 44 – będący jednocześnie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Unii Europejskiej –  ma “zaledwie” 206 metrów wysokości. 

Najwyższy apartamentowiec na południowej półkuli nazwany Australia 108 zaprojektowali architekci z pracowni Fender Katsalidis. Wieżowiec stał się najwyższym budynkiem w Melbourne, odbierając dotychczasowy rekord budynkowi Eureka Tower, który ma 297 metrów wysokości. Jest również jednym z najwyższych budynków w całej Australii. Obecnie najwyższym budynkiem na kontynencie jest wieżowiec Queensland Number One (Q1)  mierzący 322 metry wysokości, jednak budynek nie jest w 100 proc. przeznaczony pod lokale mieszkalne. Sprawia to, że Australia 108, który jest wyłącznie wieżowcem mieszkalnym otrzymał tytuł najwyższego apartamentowca na południowej półkuli. Wieżowiec Australia 108 został zaprojektowany już w 2014 roku, a jego budowa trwała 7 lat. Wysoki na 319 metrów szklany kolos charakteryzuje się prostą, nieco obłą bryłą, która została przedzielona na 2/3 wysokości wykuszami w kształcie gwiazdy. Owe wykusze pełnią funkcję tarasów widokowych wychodzących na cztery strony świata.

“Falująca geometria fasady jest podkreślona nocy dzięki podświetlonym, poziomym białym pasom, tworząc świecący szkielet, który podkreśla krzywizny bryły. Pasma te mogą b aktywowane w celu tworzenia wzorów” – mówią architekci z Fender KatsalidisCiekawym elementem budynku jest podium na parterze, które posiada zachowaną zabytkową fasadę. Dziesięć pięter powyżej mieści się parking, który jest osłonięty przez wysokie palmy kanaryjskie i drzewa, co nadaje budynkowi warstwę zieleni, maskującą parking i towarzyszące mu pomieszczenia techniczne.

“Projekt stara się na nowo zdefiniować niektóre stereotypy dotyczące sposobu wyrażania drapaczy chmur. Podczas gdy sposób, jaki wieża jest postrzegana w panoramie miasta, jest ważny, postanowiliśmy również skupić się na doświadczeniach ulicznych i różnych skalach interakcji, jakie mogą mieć osoby oglądające budynek z poziomy ulicydodają architekci 

Czytaj też: Australia | Wieżowiec | Architektura | Apartament | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

źródło: www.designboom.com
zdjęcia:peter bennetts, willem-dirk du toit