Najwyższy apartamentowiec na południowej półkuli powstał w australijskim Melbourne. Apartamentowiec Australia 108 ma 100 pięter, a jego wysokość osiągnęła ponad 319 metrów. Dla porównania, najwyższy wieżowiec w Polsce Varso Tower ma wysokość 310 metrów, natomiast najwyższy polski apartamentowiec Złota 44 – będący jednocześnie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Unii Europejskiej – ma „zaledwie” 206 metrów wysokości.
Najwyższy apartamentowiec na południowej półkuli nazwany Australia 108 zaprojektowali architekci z pracowni Fender Katsalidis. Wieżowiec stał się najwyższym budynkiem w Melbourne, odbierając dotychczasowy rekord budynkowi Eureka Tower, który ma 297 metrów wysokości. Jest również jednym z najwyższych budynków w całej Australii. Obecnie najwyższym budynkiem na kontynencie jest wieżowiec Queensland Number One (Q1) mierzący 322 metry wysokości, jednak budynek nie jest w 100 proc. przeznaczony pod lokale mieszkalne. Sprawia to, że Australia 108, który jest wyłącznie wieżowcem mieszkalnym otrzymał tytuł najwyższego apartamentowca na południowej półkuli.
Wieżowiec Australia 108 został zaprojektowany już w 2014 roku, a jego budowa trwała 7 lat. Wysoki na 319 metrów szklany kolos charakteryzuje się prostą, nieco obłą bryłą, która została przedzielona na 2/3 wysokości wykuszami w kształcie gwiazdy. Owe wykusze pełnią funkcję tarasów widokowych wychodzących na cztery strony świata.
„Falująca geometria fasady jest podkreślona w nocy dzięki podświetlonym, poziomym białym pasom, tworząc świecący szkielet, który podkreśla krzywizny bryły. Pasma te mogą być aktywowane w celu tworzenia wzorów” – mówią architekci z Fender KatsalidisCiekawym elementem budynku jest podium na parterze, które posiada zachowaną zabytkową fasadę. Dziesięć pięter powyżej mieści się parking, który jest osłonięty przez wysokie palmy kanaryjskie i drzewa, co nadaje budynkowi warstwę zieleni, maskującą parking i towarzyszące mu pomieszczenia techniczne.
„Projekt stara się na nowo zdefiniować niektóre stereotypy dotyczące sposobu wyrażania drapaczy chmur. Podczas gdy sposób, w jaki wieża jest postrzegana w panoramie miasta, jest ważny, postanowiliśmy również skupić się na doświadczeniach ulicznych i różnych skalach interakcji, jakie mogą mieć osoby oglądające budynek z poziomy ulicy„ – dodają architekci
Czytaj też: Australia | Wieżowiec | Architektura | Apartament | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie
źródło: www.designboom.com
zdjęcia:peter bennetts, willem-dirk du toit