źródło © PORR

Najwyższy budynek w Poznaniu osiągnął docelową wysokość

Trwa budowa wieżowca Andersia Silver. Niedawno na jego szczycie zawieszono symboliczną wiechę. Biurowiec osiągnął docelową wysokość co znaczy, że jest to najwyższy budynek w Poznaniu. Budynek ma 116 metrów wysokości

Wieżowiec został zaprojektowany przez Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich, w której powstało już wiele innych zrealizowanych projektów w Poznaniu. To właśnie w tym biurze zaprojektowano stojacy obiek wieżowiec Andersia, most świętego Rocha, budynek biurowy Poznańskiego Centrum Finansowego PFC czy most Dworcowy. Teraz do tej listy dołącza Andersia Silver.

Rozwój Poznania nie byłby możliwy bez takich inwestorów, takich architektów i takich wykonawców. To najwyższy obiekt w Poznaniu, powstaną piękne i nowoczesne biura dla firm, które rozważają inwestowanie w naszym mieście. Bez takich obiektów nie byłoby tych podmiotów w Poznaniu, nie byłoby dobrze płatnych miejsc pracy. Ta współpraca prywatnego biznesu, świetnych wykonawców i inwestorów powodują, że rozwija się miasto i mieszkańcy są zadowoleni – stwierdził podczas uroczystości Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

Andersia Silver zmieniła panoramę Poznania, stając się najwyższym budynkiem nie tylko miasta, ale Wielkopolski. Drogę na szczyt – od poziomu zero do docelowej wysokości 25. kondygnacji – pokonaliśmy w rekordowym tempie.– podkreślił Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR S.A., generalnego wykonawcy inwestycji.

Symboliczna wiecha zwiastuje zakończenie wznoszenia konstrukcji 116-metrowego budynku. Na ten moment czekali nie tylko inicjatorzy i realizatorzy inwestycji. Górujący nad Poznaniem Andersia Silver odciągnął swoją docelową wysokość i stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski.

Zakończenie wznoszenia konstrukcji biurowca oznacza zmianę na pozycji lidera w klasyfikacji najwyższych budynków Poznania. Andersia Silver jest w tej chwili najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski. Jednak wznoszony od 2020 r. biurowiec nie tylko wysokością będzie górował nad Poznaniem. To także największy biurowiec Wielkopolski, który ma 25 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne, 116 metrów wysokości i aż 40 tys. M kw. powierzchni. Andersia Silver będzie obsługiwana przez 15 wind, a swoim przyszłym najemcom zaoferuje trzy typy powierzchni, różniących się wielkością, z możliwością łączenia ich wewnętrznymi (powierzchniowymi) klatkami schodowymi. Bezpośrednio z parteru dostępna będzie rowerownia wraz z szatnią, prysznicami, stanowiskami serwisowymi oraz ładowarkami. Na parkingu samochodowym znajdzie się 227 miejsc parkingowych oraz stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Na wysoki komfort użytkowania obiektu wpłynie również specjalna aplikacja budynkowa.

Na etapie wznoszenia konstrukcji Andersii Silver zostały zastosowane, po raz pierwszy w Poznaniu, np. intrygujące, widoczne z ulicy deskowanie samowznoszące i osłony przeciwwiatrowe. Te innowacyjne rozwiązania umożliwiają budowę budynków wysokościowych ograniczając użycie żurawi wieżowych oraz zwiększając bezpieczeństwo pracowników.

źródło © PORR

Zastosowanie takich rozwiązań pozwala na oszczędności energetyczne i finansowe oraz zmniejsza wpływ czynników atmosferycznych na pracowników budowy, ograniczając rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń – tłumaczy Mariusz Gaertner, Kierownik Projektu, Probuild.

Warto wspomnieć także o fasadach Andersii Silver. Są one energooszczędne, o wysokich parametrach akustycznych i przeszklone szkłem funkcyjnym, które ogranicza ilość przepuszczanego światła, zmniejszając stopień nagrzewania się pomieszczeń, a tym samym wydatek energetyczny na ich ochłodzenie. Co istotne, fasadę tworzą gotowe segmenty montowane w warunkach fabrycznych, a nie bezpośrednio na budowie, co umożliwi nie tylko ich szybszą instalację, ale także większą kontrolę zanieczyszczeń i zmniejszenie odpadów. Już teraz widać, jak kolejne piętra otaczane są nowoczesnym przeszkleniem, w którym zaprojektowane zostały także uchylne wąskie skrzydełka okien, umożliwiające użytkownikom obiektu przewietrzanie pomieszczeń, nie tylko przez systemy pełnej wewnętrznej klimatyzacji, ale i poprzez bezpośredni dostęp do zewnętrznego powietrza.

Co ciekawe, na 12 i 19 piętrze powstaną tarasy widokowe, z których korzystać będą mogli najemcy. Zakończenie prac na poznańskim Placu Andersa i oddanie do użytku biurowca Andersia Silver planowane jest na 2025 r.

źródło: PORR

Czytaj też: Wieżowiec | Poznań | Ciekawostki | Szkło  | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie