Neogotyckie meble wróciły do oficyny przy pałacu Branickich. Batalia trwała sześć lat

Udało się! Konsekwentne i stanowcze działania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie przyniosły oczekiwany efekt. Zabytkowe neogotyckie meble po sześciu latach wróciły do oficyny przy pałacu Branickich na Nowym Świecie. Konserwator nie kryje radości z sukcesu.

Historia mebli związana jest z apteką funkcjonującą w oficynie pałacu Branickich, która istniała od 1851 do 2016 roku i była najstarszą w stolicy. Meble były nieodłączną i wyjątkową częścią jej wyposażenia. Ich historia łączy się z apteką “Gotycka”, której oryginalne wnętrza zaprojektowane przez Henryka Marconiego w duchu angielskiego neogotyku, przetrwały dwie wojny światowe, okupację i powstanie.

Neogotyckie meble. Fot. MWKZ


Formalnie meble należały do spółki, która prowadziła aptekę. Właściciel planował w tym miejscu otworzyć sklep z alkoholem, na to jednak nie dostał zgody od dzielnicy. Ponad 150-letnie meble zniknęły w lutym 2017 roku, pierwotnie tylko na czas remontu, jednak nie wróciły już do budynku. Były to działania niezgodne z prawem. W listopadzie 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie nakazał zwrot wyposażenia. MWKZ wszczął postępowanie egzekucyjne w celu przymuszenia posiadacza zabytków do wykonania prawomocnego nakazu. W wyniku skutecznych czynności egzekucyjnych prowadzonych przez MWKZ doprowadzono do powrotu zabytkowych mebli w ich pierwotne miejsce.

Fot. MWKZ

Teraz planowana jest ich konserwacja i odtworzenie w zabytkowym wnętrzu. Cenny zabytek wrócił na swoje miejsce w pałacowej oficynie, gdzie będzie eksponowany. Radości z tego powodu nie kryje prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – to jeden z naszych największych sukcesów. Do tej pory żadnemu urzędowi nie udało się w taki sposób doprowadzić do pomyślnego końca, tak skomplikowanej sprawy. Zabytkowe i piękne meble wracają w należne ich miejsce. Będą pod należytą ochroną. Konsekwencja, upór i zdecydowane działania przyniosły efekt. Szczególnie chciałbym podziękować pracownikom WUOZ Tomaszowi Wielądkowi, Idze Polanowskiej i Pawłowi Karczewskiemu w tej sprawie wykazali się dużym zaangażowaniem.

Źródło: MWKZ

Czytaj też: Wnętrza | Zabytek | Historia | Pałac | Meble | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki