Neon ubierającej się pary znowu świeci w Łodzi!

Ozdoba pojawiła się z powodu 50-lecia Domu Handlowego Central. Neon ubierającej się pary odtworzono w ramach Light Move Festival 2022, wkrótce dołączy do niego kultowy symbol “Społem”.

Spółdzielczy Dom Handlowy Central zbudowany został w latach 70. Jego otwarcie nastąpiło 29 sierpnia 1972 roku. Budynek zaprojektowany został przez Macieja Gintowta, Ewę Krasińską i Macieja Krasińskiego. To trzypiętrowy budynek o wysokości 45 m. W chwili otwarcia był najnowocześniejszym budynkiem w Łodzi. Mieszkańców przyciągał bogaty asortyment domu handlowego, ale też ruchome schody, które uchodziły za technologiczną ciekawostkę.

Jak przypomina strona łódź.pl, Dom Handlowy Central mógł pochwalić się wyjątkową dostępnością produktów. Nieżyjący już pierwszy prezes Centralu Lech Sosnowski miał zmysł handlowy, to dzięki niemu łodzianie mogli tu kupić telewizory produkcji Związku Radzieckiego, artykuły chemiczne z Niemiec oraz dziecięce ubrania. Nieodłącznym elementem wpływającym na pozytywny odbiór Centralnu był charakterystyczny neon z “ubierającą się” parą.

Ubolewam, że przez lata tych neonów nie było. Nasi klienci chętnie wracali do dawnych wspomnień i mówili, że Central kojarzy im się właśnie z rozbierającą się parą, za którą tęsknią. Teraz spełniamy to długo wyczekiwane marzenie – mówi Wiesława Kołek, prezes SDH Central.


Neon odtworzyła firma Kapilar z Antoniewa. Ozdoba ma wymiary tak jak oryginalny neon: 520 na 620 cm. Neon wykonano jednak w nowszej technologii.

fot. Paweł Łacheta, źródło: lodz.pl

Czytaj też: Łódź | Neony | Miasto | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły