NeSpoon tworzy w Mostarze. Opuszczony budynek otuliła koronkami

To swego rodzaju manifest powstały z intencją pokoju. Polska artystka NeSpoon ożywiła opuszczony budynek biblioteki w Mostarze. W charakterystyczny dla swojej twórczości sposób wykorzystała koronki, którymi otoczyła ściany gmachu.

Historia stworzenia instalacji w Mostarze swój początek miała dwa lata temu, kiedy NeSpoon odwiedziła Bośnię i Hercegowinę, by w Mostarze namalować mural.

Jak zawsze, mój projekt był inspirowany lokalnym wzorem koronki, którą ktoś miejscowy przyniósł mi z domu. Każda osoba, z którą potem rozmawiałam, bez względu na narodowość czy religię, uznawał ten wzór za znajomy, dobrze znany. „Moja mama miała taką na telewizorze”, albo „moja babcia dokładnie takie robiła”, ciągle to słyszałam – wspomina NeSpoon.

Jak się okazało, ten prosty, kwiatowy motyw kulturowo łączy wszystkich ludzi żyjących w wielonarodowej i wielowyznaniowej Bośni i Hercegowinie. Artystka znalazła wspólny kod językowy lokalnych mieszkańców, niezależnie od tego, skąd pochodzą, jakiego są wyznania i jak się identyfikują. Wszyscy kojarzyli ten motyw z rodzinnym domem i “starymi, dobrymi czasami”, w których wszyscy żyli w pokoju i dobrym sąsiedztwie.

Po stworzeniu muralu artystka wpadła na pomysł przygotowania instalacji, która będzie symbolizować tę głęboką, międzykulturową więź różnych narodowości.

Podczas kolejnego pobytu w Mostarze we wrześniu 2023 roku miejscowe koronczarki podarowały artystce dziesiątki koronek, które wplotła w nową instalację. Praca powstała w symbolicznym miejscu, to gmach biblioteki uniwersyteckiej, który został zniszczony podczas konfliktu w latach 90. Spłonęło tu ponad sto tysięcy książek.


Moja instalacja ożywiła to miejsce, lidzie znów zaczęli je odwiedzać – dodaje NeSpoon.

Artystka pracę stworzyła z intencją pokoju, porozumienia i pomyślnej, wspólnej przyszłości dla ludzi, którzy mieszkają w tym wielonarodowym, pełnym napięć kraju. Jej realizacja była możliwa dzięki zaproszeniu na dwunastą edycję Mostar Street Arts Festival, którego kuratorką jest Marina Dapić wraz z zespołem.

źródło: NeSpoon

Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | Tkanina | whiteMAD na Instagramie

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez NeSpoon (@nes.nespoon)