Nie trafi do kanalizacji. W Warszawie wodą z basenów posprzątają ulice

To kolejny raz, kiedy woda z basenów w Warszawie zostanie wykorzystana do sprzątania miasta. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilka pływalni oraz straż pożarna.

Po raz pierwszy Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie wykorzystał wodę z basenów w 2020 roku. W akcji uczestniczą miejskie pływalnie, które w wakacje mają przerwy w działaniu z powodu przeglądów i remontów. Specjalisty sprzęt do przepompowania wody dostarcza Ochotnicza Straż Pożarna Wesoła.

W czasie wakacyjnych przerw technicznych baseny muszą być opróżnione z wody. Zamiast trafić do kanalizacji, jest ona przepompowana do zamiatarek i zmywarek, a następnie użyta do porządkowania miasta.

Powtórne wykorzystanie wody to jedno z ekologicznych działań, które może łagodzić obecną, trudną sytuację hydrologiczną. Służby oczyszczania myją wodą z pływalni ulice i torowiska tramwajowe. Woda jest pobierana w momencie, gdy minął już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni. W obliczu globalnych zmian klimatycznych i coraz większego zagrożenia suszą należy pamiętać, jak cennym surowcem jest woda i jak ważne jest racjonalne nią gospodarowanie – mówi Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta.


Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna akcję poboru od pływalni Wodnik w dzielnicy Praga-Południe. Ta placówka oddaje wodę już trzeci rok.

Ekologiczna współpraca z Zarządem Oczyszczania Miasta rozpoczęła się w 2020 r., gdy 5 basenów przekazało służbom oczyszczania 2,5 mln litrów wody. Rok później do akcji włączyło się już 7 pływalni. Udało się wtedy pobrać 2,4 mln litrów wody. Łącznie to ponad 450 napełnionych zamiatarek i zmywarek.

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie sprzątanie 1 300 km ulic, 3,4 mln m kw. terenów dla pieszych oraz 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Porządki odbywają się systematycznie, a każda z ulic jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram sprzątania w kalendarzu na stronie zom.waw.pl.

fot. Zarząd Oczyszczania Miasta, źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie