rozbudowa domu

Nietypowa rozbudowa ceglanego domu. Oto Rabbit House

Rozbudowa ceglanego domu to projekt przygotowany przez architektów z pracowni Roth Sheppard. Budynek znajduje się w Denver w Stanach Zjednoczonych.

Ceglany dom, który został powiększony o nową część pochodzi z 1938 r. Nazwę „Rabbit House” wymyślili sąsiedzi, którzy przed laty odwiedzali pola sąsiadujące z domem, aby zrywać rośliny dla swoich domowych królików. Starą bryłę w latach 30. XX wieku zaprojektował walijski architekt R O Parry. Teraz historyczny budynek zyskał zupełnie nowe oblicze.

Architekci zaproponowali sporej wielkości rozbudowę, dzięki której dom zwiększył swoją powierzchnię o 164 m kw. Nowi właściciele mają do swojej dyspozycji aż 413 m kw. powierzchni. Projektanci biura Roth Sheppard zachowali historyczne detale takie jak wielospadowa linia dachu, ogromny komin oraz ozdobne wejście główne. Nowa część niczego nie udaje. Elewację nadbudowy wykonano z metalowych okładzin o mocnej, czarnej barwie, tak charakterystycznej dla współczesnej architektury.

rozbudowa domu


Architektoniczna historia kryje się także na podwórku, gdzie rozbudowa domu jest jeszcze bardziej widowiskowa. Nowa część z dwuspadowymi dachami została nadwieszona na specjalnych słupach. W ten sposób powstał nowoczesny wykusz, pełniący jednocześnie funkcję zadaszenia tarasu. Również tutaj zachowano historyczne elementy, takie jak łukowate drzwi wejściowe. Wymieniono natomiast okna, które mają lepszą izolację i skutecznie trzymają ciepło.

Bryła budynku nie ma dużych przeszkleń. Aby pojaśnić wnętrze architekci zaproponowali białe ściany, które ozdobiono drewnianymi dodatkami.

Czytaj więcej: Cegła | Renowacja | Metamorfoza | Elewacja

fot. James Florio, źródło: Roth Sheppard Architects

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły