Nietypowe kino plenerowe w Suszcu. To projekt Ligas Architekci

W niewielkim Suszcu powstało kino plenerowe, które dzięki zadaszeniu umożliwia komfortowe oglądanie filmów, ale nie tylko! Jego projekt powstał w pracowni Ligas Architekci.

Budowa kina plenerowego była możliwa dzięki Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania “Ziemia Pszczyńska”. Obiekt powstał dla gminnego ośrodka kultury. Plenerowe kino w Suszcu przypomina głaz, który został wydrążony w środku i ociosany.

Obiekt zaprojektował Łukasz Ligas (Ligas Architekci) we współpracy z Pracownią Architektoniczną Projekty Piotr Puszczewicz. Powstanie projektu wspomagali Konrad Wnęczak i Tomasz Łaźniowski. W sumie konstrukcja ma 89 m kw. powierzchni.

Kino zostało zaprojektowane w taki sposób, aby mogło pełnić funkcję zewnętrznego kina plenerowego z zadaszoną widownią mogącą pomieścić maksymalnie 50 osób, służącą do kameralnych projekcji filmowych. Dodatkowo jest to miejsce wspierające kulturę – można organizować tu występy teatralne, koncerty muzyczne i zajęcia edukacyjne.

Poprzez otwarcie się w drugim kierunku – na park, obiekt zyskał dodatkową zewnętrzną scenę, umożliwiającą zwiększenie skali wydarzenia lub wprowadzenie atrakcyjnej scenerii widocznej z widowni. Lokalizacja obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie GOK-u, w znacznym stopniu poszerza jego możliwości kulturalne. Scena, natomiast zaprojektowana została jako przestrzeń zamykana bramami opuszczanymi z dwóch stron, umożliwia to zwrócenie jej w wymaganym kierunku, do wnętrza lub na zewnątrz – w stronę widowni, lub w stronę istniejącego parku. Rozwiązanie to umożliwia wielofunkcyjne jej użytkowanie

Budynek został zaprojektowany w formie nowoczesnej, zwartej, prostopadłościennej bryły z częściowym nadwieszeniem widowni. Boczne ściany widowni pozostały otwarte – niezabudowane, dając wgląd do wnętrza obiektu jednocześnie zdradzając jego funkcję. Wymiary obiektu w rzucie to 12,0 m x 7,4 m, a wysokość wynosi ok. 5,0 m.


Aby stworzyć obiekt trwały, a jednocześnie charakteryzujący się indywidualnym wyrazem architektonicznym, obiekt kina letniego zaprojektowany został w technologii żelbetowej monolitycznej, przy zastosowaniu betonu barwionego w masie w kolorze grafitowym. Aby elewacji nadać indywidualnego charakteru do skonstruowania ścian z betonu zaproponowano użycie tradycyjnego szalunku
drewnianego, chcąc uzyskać w ten sposób niepowtarzalną fakturę elewacji.

Siedziska zadaszonej widowni zostały zaprojektowane z drewna modrzewiowego, komponując się z grafitowym odcieniem betonu, zmiękczając jego surowy wygląd. Balustrady zostały zaprojektowane jako pełnoszklane. W ten sposób rozwiązania materiałowe konsekwentnie wpisują się w nowoczesną formę obiektu – opisuje architekt Łukasz Ligas.

Sama bryła została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dzieci i osób starszych.

fot. Tomasz Zakrzewski

źródło: Place, Skwery, Parki  | Miasto | Zieleń | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie