Nietypowy dom pod Nowym Jorkiem. Architekt zatopił go w zieleni

Ten nietypowy jednorodzinny dom zaprojektowany został w stanie Nowy Jork, w bliskim sąsiedztwie stanowego parku Harriman. Jego projekt przygotował architekt Rezy Mohtashami.

Black Villa to bardzo oryginalny projekt. Architekt postawił tutaj na czerń oraz osadził bryłę w ziemi. Projekt budynku powstał dla klienta, który na co dzień pracuje w Nowym Jorku, ale po godzinach lubi porzucać gwarne miasto, aby odpocząć w pobliżu natury.

Projektant zaproponował budowę dynamicznej bryły, która osadzona została na zboczu. Nietypowe usytuowanie sprawiło, że zbliżając się do domu samochodem niemal go nie widać. Dach ostatniej kondygnacji stanowi bowiem przedłużenie pasa zieleni z poziomu “zero”. Pozostałe kondygnacje umieszczono niżej, przez co można pomyśleć, że do budynku wchodzi się przez dach.

Aby wkomponować nowoczesną bryłę w naturalną scenerię dom pokryto zielonym dachem. Elementów zbliżających mieszkańców do natury jest więcej. Przykładem są drzwi tarasowe, które można łatwo rozsunąć i otworzyć dom na otaczającą go przestrzeń. W sufitach zaplanowano powstanie kilku świetlików, które wpuszczają do wnętrza naturalne światło. To ostatnie cenne, bo rosnące w pobliżu wysokie drzewa ograniczają dopływ promieni słonecznych.

nietypowy dom


Do budowy obiektu architekt chce zastosować beton, który został specjalnie barwiony. Widać to wewnątrz, gdzie betonowe ściany są niemal czarne. Nietypowy dom ma również imponujący basen, który zawieszony został nad ziemią. To zdecydowanie dom dla odważnych, ale też dla tych z grubszym portfelem.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Ciekawostki | Zieleń | Elewacja

źródło: Reza Mohtashami