Niezwykle klimatyczne mieszkanie w Warszawie projektu HOLA Design

Mieszkanie Mokotowska Chic znajduje się w Warszawie, jego unikalny klimat to efekt pracy Moniki i Adama Bronikowskich, założycieli pracowni HOLA Design. Niezwykłe mieszkanie w Warszawie zdobyło niedawno nagrodę w konkursie European Property Awards 2020/2021.

Nagroda dla apartamentu przypadła w kategorii “Residential Interior: Apartment”. Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy. To właśnie znakomita lokalizacja oraz artystyczne pasje właścicieli stały się głównymi inspiracjami przy projektowaniu tej przestrzeni.

Mieszkanie w Warszawie “Mokotowska Chic” ma 170 m kw. powierzchni. Architekci projektowali w przestrzeni kamienicy budowanej w latach 1924-1927 według projektu Mariana Lalewicza. Dziś cały ten budynek wpisany jest do krajowego rejestru zabytków, co oznacza, że wszystkie prace budowlane w nim prowadzone musiały odbywać się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Było to dla nas wielkie wyzwanie, ponieważ nie mogliśmy przeprowadzić wszystkich zmian, jakie wstępnie planowaliśmy. Na szczęście, mogliśmy nieco zmienić układ wnętrza, by dostosować go do potrzeb nowych właścicieli – relacjonują Monika i Adam Bronikowscy, współwłaściciele HOLA Design.

Tematem projektu jest idea “ton w ton”, co skutkuje uzyskaniem harmonijnego wyglądu przestrzeni bez wprowadzania kontrastów. Dominującym kolorem wnętrza są odcienie szarości, które łagodzą bogate zdobienia dodatków i będą dobrze wyglądać nawet za wiele lat.

Cenimy ponadczasowość – właśnie taki efekt chcieliśmy uzyskać w tym wnętrzu. Bardzo zależało nam na tym, by uniknąć przytłoczenia go nadmierną ilością mebli i dekoracji – podkreślają Monika i Adam Bronikowscy.


Wszystko, co się w tym apartamencie finalnie znalazło, miało być spójne z estetyką Art Deco. To był „złoty środek”, wyznaczony przez architektów i inwestorów pomiędzy stylem klasycznym a nowoczesnym. Powstałe zgodnie z tymi ustaleniami wnętrze idealnie odpowiada potrzebom właścicieli. Spodobała im się uzyskana symetria, ściany ozdobione sztukateriami i meble, które mimo postarzania doskonale komponują się z resztą nowoczesnego wystroju.

Najważniejszym punktem mieszkania jest salon. Jego charakter uzyskano dzięki zaakcentowaniu dużych okien, użyciu sztukaterii i wysokich listew przypodłogowych oraz drewnianej podłodze we francuską jodełkę. W sumie mieszka tu czteroosobowa rodzina z dwójką nastolatków.

Czytaj więcej: Mieszkanie | Warszawa | Wnętrza | Apartament

źródło: HOLA Design